Европейският съюз обяви, че ще наложи глоба на Италия, след като страната отказа да предложи бюджет, който се придържа към правилата на съюза.

Популисткото правителство на Италия иска да увеличи бюджетния дефицит на страната до 2.4% от БВП през 2019 г., в опит да изпълни предизборните си обещания. Предишно италианско правителство бе предложило бюджет за 2019 г., в който бе заложен дефицит от едва 0.8%.

"За съжаление, днес потвърждаваме, че проектобюджетът на Италия представлява „особено сериозен случай на несъобразяване“ с препоръките на Съвета на Европа от 13 юли", казаха днес в свое изявление от Европейската комисия.

Тъй като разходите на Италия за 2019 г. не отговарят на изискванията, комисията ще открие процедура за прекомерен дефицит. Страните членки на ЕС разполагат с две седмици, за да решат дали са съгласни с това, че процедурата срещу Италия е оправдана.

Ако сметнат, че решението е правилно, комисията ще подготви документ с препоръки за това как Италия да коригира проектобюджета си, така че да отговаря на правилата на ЕС. Ако от Рим пренебрегнат и него, тогава Брюксел може да пристъпи към глоби спрямо Италия.

Какво представлява процедурата за прекомерен дефицит?

Въпреки че разполага с правомощията да санкционира правителствата, чиито бюджети не отговарят на фискалните правила на ЕС, Европейската комисия досега не е налагала глоби на други страни членки.

Според правилата, бюджетният дефицит не трябва да надхвърля 3% от БВП на страната, а публичният дълг не трябва да е по-голям от 60% от БВП.

Въпреки че проектобюджетът на Италия предвижда дефицит в рамките на ограничението от 3% от БВП, това, че дефицитът се повишава, в сравнение със зададен преди това таргет, разгневи Европейската комисия.

Сега тя ще препоръча на Съвета на Европа да бъде задействана процедура за прекомерен дефицит срещу Италия. На практика "процедурата изисква въпросната страна да предостави план за корективни действия и политиката, която ще следва, както и сроковете за изпълнение.

Страните от Еврозоната, които не спазят препоръките, може да бъдат глобени", според Европейската комисия.