Европейският съюз реши да отложи преговорите за споразумение за икономическо партньорство с Русия, докато руските войски в Грузия не се изтеглят до позициите си от преди военната инвазия на 7 август.

Това бе постигнато снощи на среща в Брюксел на лидерите на страните от Евросъюза.
Преговорите за партньорство с Русия бяха насрочени за 15 септември.

Председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу заяви, че драматичните събития от последните седмици повдигнаха сериозни въпроси за отношенията между Русия и Европейския съюз. "Ние желаем модерно партньорство, което се основава на спазване на основни принципи. Такова партньорство, мисля, че е в интерес както на Русия, така и на Евросъюза," каза Барозу.

Европейските лидери осъдиха признаването от Русия на независимост на грузинските сепаратистки области Абхазия и Южна Осетия.

Решено бе още да бъде назначен специален представител на ЕС за грузинската криза. Президентът на Франция, която в момента председателства съюза, уточни, че срещата не е била насочена "срещу" Русия.

Междувременно, коментирайки резултатите от срещата на ЕС, руските медии изразяват задоволство, че не се е стигнало до приемането на санкции. Те обаче определят решението от Брюксел като изненадващо остро спрямо Русия.

На фона на мрачните очаквания решенията на съюза могат да се определят като успех за Русия, пише „Комерсант”. Според вестника единственият успех на страните с русофобски настроения е замразяването на преговорите за ново споразумение за сътрудничество.

Европа избра компромисът, смята в. „Взгляд” и посочва, че вместо да обсъждат санкции срещу Русия, лидерите от ЕС са се занимавали единствено с въпроса как да отправят твърдо предупреждение към Москва, без да навредят на двустранните отношения.

В Брюксел се наложи мнението на бизнес елита на Европа, който не би искал влошаване на отношенията, пише „Российская газета”.

На практика, териториалната цялост на Грузия остана единственият спорен проблем между Русия и ЕС, коментира информационният канал „Вести”.

"Руският въпрос" раздели Европа, смята „Известия”. Изданието прави класация на страните според тяхната политика спрямо Москва, като определя България сред държавите с прагматично и неутрално мислене. „Много българи не биха разбрали своите лидери, ако те предприемат дипломатическа офанзива срещу страната, която ги е освободила от турско робство,” коментира вестникът.

Източник: БНР