Европейският съюз ще се опита да създаде специализиран трибунал в сътрудничество с ООН за разследване и преследване на евентуални военни престъпления, извършени от Русия в Украйна. Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Reuters.

„Готови сме да започнем да работим с международната общност, за да получим възможно най-широката международна подкрепа за този специализиран съд“, каза тя.

Украйна отдавна настоява за създаването на специален трибунал, за да бъде потърсена отговорност от руски военни и политически лидери, които са отговорни за започването на войната.

Базираният в Хага Международен наказателен съд (МНС) започна собствено разследване на предполагаеми престъпления срещу човечеството и военни престъпления дни след нахлуването на Москва на 24 февруари, но няма юрисдикция да преследва агресия в Украйна.

„Въпреки че продължаваме да подкрепяме Международния наказателен съд, ние предлагаме да се създаде специализиран съд, подкрепен от ООН, който да разследва и преследва престъплението агресия на Русия“, каза фон дер Лайен.

САЩ обмислят изпращането на ново и евтино ударно оръжие за УкрайнаПредложената от Boeing система се нарича

Русия, която нарича действията си в Украйна "специална военна операция", отрече да е атакувала цивилни. Г-7 се споразумяха във вторник да създадат мрежа за координиране на разследванията на военни престъпления като част от усилията за наказателно преследване на предполагаеми зверства в Украйна. Актът на агресия се определя от ООН като "нахлуване или нападение от въоръжените сили на държава на територията на друга държава или всяка военна окупация..."

В момента няма конкретен съд или трибунал, към който Украйна може да се обърне.

Според експерти специалният трибунал може да има няколко форми. Най-вероятната е т.нар. хибриден трибунал, работещ съгласно украинското законодателство с подкрепата на международната общност. В такива съдилища обикновено работят международни прокурори и съдии или комбинация от местни и международни служители.

ЕК предлага също така да се създаде нова структура, която да управлява запорираното в ЕС имущество на руската държава с цел тези средства да бъдат инвестирани и получените ползи да бъдат насочени към възстановяването на Украйна, предава БТА.

През март ЕК създаде работна група за съгласуване на действията на държавите в ЕС по запора на руско имущество. Отчита се, че е запорирано имущество на руски олигарси за 19 милиарда евро. Около 300 милиарда евро от запасите на Руската централна банка са блокирани в ЕС и страни от Г-7.

Комисията предлага да бъде обособена структура за управление на запорираното руско държавно имущество, то да бъде инвестирано и приходите да бъдат насочени в полза на Украйна. След отпадането на санкциите на ЕС срещу Москва се предвижда имуществото на Руската централна банка да бъде възстановено. Тази стъпка може да бъде свързана с мирно споразумение, което обезщетява Украйна. Имуществото, което ще подлежи на възстановяване, може да бъде използвано за изплащане на обезщетение на украинската страна, предлага комисията.