Естония се отказа от плановете си за въвеждане на национална криптовалута, след като идеята получи критики от президента на Европейската централна банка Марио Драги и представителите на банковата индустрия в прибалтийската държава, съобщава Bloomberg.

Първоначалната идея беше курсът на дигиталните пари "есткойн" да бъде привързан към еврото и те да станат достъпни за всички граждани на страната. Този план обаче засега отпада. Дигиталните естонски пари ще се предлагат като допълнителен стимул за чужденците с електронни естонски паспорти. Те се използват най-често за регистрация на фирми в страната и извършване на различни финансови и юридически операции.

Естония е една от най-високотехнологичните европейски държави, припомня изданието. Неслучайно тя бе и сред пионерите в областта на криптовалутите, а идеята за националния "есткойн" се появи още през лятото на 2017 година. В създаването му трябваше да се включи и основателят на етериум Виталик Бутерин.

Малко след това обаче дойде и критиката от страна на Марио Драги, който заяви, че само еврото може да бъде официално разплащателно средство в прибалтийската държава. По думите му членовете на еврозоната нямат правото да създават собствени парични единици. Подобно менение сподели и управителят на естонската централна банка Ардо Хансон.

"След задълбочени дискусии с политиците и институциите се разбрахме, че есткойн ще се използва единствено за трансакции в общността на т. нар. е-чужденци. Това са хората, които притежават дигитални паспорти. В момента нямаме други опции и няма да създаваме нова валута", заяви пред Bloomberg Сим Сикут, който ръководи естонската IT стратегия на правителствено ниво.

Създателят на идеята за есткойн Каспар Кориус също потвърди, че детайлите около използването на криптовалутата и ползите от него тепърва ще се анализират.

Иначе в Естония има издадени близо 35 000 дигитални документи за самоличност на граждани от други държави в рамките на спонсорираната от правителството програма за електронно жителство, която действа от 2014 година. Те са основно от Финландия, Русия и Украйна.

Всичко, което един бизнесмен трябва да направи, за да установи международния си бизнес в Естония, е да попълни кратък формуляр, да сканира паспорта си, да качи своя снимка и да обясни защо иска да стане е-гражданин. Регистрацията струва само 100 евро. След това тя се разглежда от естонската полиция и ако предприемачът не е замесен в пране на пари, е много вероятно молбата му да бъде приета.

И макар идеята да изгрежда привлекателна, тя не се приема еднозначно. От Deutsche Bank цитираха въпросната практика като една от основните причини за прекратяването на кореспондентските си взаимоотношения с естонските банки преди година, припомня Bloomberg.