Европа ще се нуждае от поне още 500 милиарда евро от институциите на Европейския съюз, освен вече договореният пакет от половин трилион, за да финансира икономическото възстановяване след пандемията от коронавирус, заяви ръководителят на Европейският механизъм за стабилност (ЕМС, или фонда ESM).

В интервю за италианския вестник Corriere della Sera, публикувано в неделя, управляващият директор на Европейския механизъм за стабилност Клаус Реглинг заяви, че най-лесният начин да се организират такива средства е чрез Европейската комисия и бюджетът на ЕС.

"Бих казал, че за втората фаза ще ни трябват поне още 500 милиарда евро от европейските институции, но сумата може да бъде и повече", отбеляза Реглинг пред италианското издание, съобщава БНР.

"За целта трябва да обсъждаме непредубедено нови финансови инструменти, но също така да използваме съществуващите институции, включително по-специално Комисията и бюджетът на ЕС, защото това е по-лесно. Преосмислянето на европейските средства може да извърви дълъг път при запазването на Европейския съюз заедно", допълни той.

Министрите на финансите на Европейския съюз се договориха на 9-и април за спасителни финансови мрежи на обща стойност 540 млрд. евро за държавите, компаниите и работещите.

Те също така се съгласиха, че еврозоната, за която МВФ прогнозира, че ще изпадне през тази година в дълбока рецесия заради пандемията (спад на БВП със 7.5%), ще се нуждае от средства за възстановяване, но имаха различни идеи за това до колко това е необходимо и как да се съберат самите средства.

Агенция Ройтерс напомня, че лидерите на ЕС трябва да обсъдят това на видеоконференция на 23 април. Идеята, около която може да възникне компромис, вероятно ще включва заеми на Европейската комисия от пазара срещу гаранции за сигурността на дългосрочния бюджет на ЕС и привличането на допълнителни средства за постигане на по-голям ефект.