Поскъпването на храните и горивата е дългосрочен проблем и Европа ще трябва да приспособи икономиката си, за да се справи с него. До такова заключение стигнаха на днешната си среща в Люксембург европейските министри на финансите, цитирани от ДПА.

На срещата на Съвета по икономическите и финансовите въпроси на Европейския съюз (ЕКОФИН), посветена на начините за борба срещу поскъпването на храните, участва и българският министър на финансите Пламен Орешарски.

Нарастващите цени в европейските супермаркети и на бензиностанциите изискват по-скоро съгласуван отговор от организацията на осемте водещи икономики в света Г-8, отколкото промени във финансовите и валутните политики, посочиха министрите, цитирани от Ройтерс.

На днешното заседание бяха извадени имената на още четири държави - Чехия, Италия, Португалия и Словакия - от списъка на страните, които са нарушили правилата за равнището на бюджетния си дефицит, предаде ДПА.

Европейските правила изискват от държавите да поддържат бюджетните си дефицити на равнище под 3% от брутния вътрешен продукт, а ако това бъде нарушено, се прибягва до дисциплинарна процедура.

Взетото решение означава, че от държавите, присъединили се през 2004 г., само Унгария и Полша все още имат прекомерни бюджетни дефицити, отбелязва БНР.

Министрите на финансите също така днес одобриха влизането на Словакия в Еврозоната на 1 януари 2009 г. след предложението на комисията от миналия месец.