Европейската промишленост постепенно започва да възстановява оборотите си, като през юли отчита първия ръст в активността от началото на 2019 г. насам, съобщава Ройтерс.

Над 18 милиона души на Стария континент бяха заразени с коронавируса, но правителствата в повечето държави вече предприеха сериозно разхлабване на противоепидемичните мерки, които се отразява и на икономиката.

PMI индексът на IHS Markit, който измерва активността в промишлеността на база новите поръчки в предприятията, се повишава до 51.8 пункта през юли, в сравнение с отчетените месец по-рано 47.4 пункта.

Стойности над 50 пункта са индикация за експанзия в сектора - нещо, което не се е случвало от януари 2019 г. насам.

"Промишлените предприятия в еврозоната започват много позитивно третото тримесечие. Производството бележи най-силното си повишение за последните две години, подкрепено от възстановяването на търсенето", заявява пред Ройтерс главният икономист на IHS Markit Крис Уилиямсън.

По думите му новите поръчки растат още по-бързо, което означава, че през август стойностите на индикатора може и да са по-високи.

Лошата новина обаче е, че европейските фабрики продължават да съкращават персонала си и то с едни от най-бързите темпове в 23-годишната история на проучването.

Индексът на заетостта в промишления сектор бележи минимален ръст през юли - от 41.3 на 42.9 пункта, но все още е далеч от границата от 50 пункта.

Според Уилямсън това остава най-сериозният рисков фактор, тъй като се очаква трудовият пазар да бъде ключов за дългосрочното икономическо възстановяване на Стария континент.

Еврото леко поевтиня след публикуването на данните за промишлената активност и към момента се търгува на ниво от 1.1730 долара за евро, или с 0.34% под вчерашните нива.