Докато останалата част от Европа се бори с повишаващите се цени, в Швейцария инфлацията е толкова малка, че някои разходи дори намаляват.

Цената на здравеопазването, която заема съществена част от бюджета на швейцарските домакинства, намалява с 0.5% на годишна база през февруари, докато общата инфлация достига 2.2%.

Това е най-големият ръст на потребителските цени от 2008 г., но той е доста по-малък, в сравнение с нивата, с които се сблъскаха други развити държави.

Зад скромното повишение на цените в Швейцария стои комбинация от фактори – потребителите настояват за по-изгодни сделки, енергиен микс, благодарение на който страната не е толкова уязвима на скачащите цени на петрола и газа, ограничение на заплащането и известна защита срещу инфлация при вносните цени от скъпия франк.

Със сигурност една от причините за ниската инфлация в Швейцария е и това, че разходите за живот там вече са доста високи.

"Един от аспектите при Швейцария е, че тук цените са по-високи на практика на всичко, в сравнение с нашите съседи в Европа," казва пред Ройтерс Нанет Хехлер-Файдербе, глобален ръководител за икономиката и изследванията в Credit Suisse.

Находчивите швейцарски потребители са намерили известни решения.

БНБ: Инфлацията ще продължи да расте и през 2022 г.Причините за продължаващия ръст на потребителските цени са свързани със същественото поскъпване на енергийните суровини

На около час с кола от Цюрих през границата с Германия редица компании таксуват швейцарските клиенти с малка такса за съхранение на стоки, които са поръчали на по-ниски цени в Германия и които след това могат да си вземат.

"Хората идват тук, защото могат да пазаруват на изгодни цени," казва предприемачът Манди Клайн - германка, която създава своята компания за складове за доставка от своя дом през 2009 г., а сега притежава две депа в германския пограничен град Констанц.

Оживената търговия с доставки в Констанц показва, че швейцарските домакинства използват автомобилите си, за да намаляват разходите, когато е възможно. Въпреки това, данни на Евростат показват, че нивото на цените при разходите на домакинствата в Швейцария е било с с 60% по-високо през 2020 г., в сравнение със средното за еврозоната.

Положителното е, че потребителски групи, на които им е омръзнало от високите цени в Швейцария, лобираха за политически мерки, които доведоха до две законодателни промени от началото на тази година, които дават право на домакинствата да получават по-изгодни сделки.

Първата затегна швейцарския закон срещу картелите, за да попречи на фирмите да слагат допълнителна надценка за швейцарския пазар.

С втората беше забранено така нареченото геоблокиране, използвано от търговците на дребно, за да пречат на потребителите да купуват по-евтини продукти или услуги от сайтове в чужбина, например като ги пренасочват към швейцарски уебсайтове.

Някои характеристики, специфични за швейцарския пазар и тежестта на определени артикули в индекса на потребителските цени (CPI), също обясняват защо инфлацията е толкова ниска в Швейцария.

Здравеопазването, например, което се предлага от частни компании, съставлява 17% от CPI, в сравнение със 7% в САЩ и 5% в Германия, сочат данни на ОИСР. Правителството подтикна здравноосигурителните компании в страната да ограничат премиите.

"Това е сфера, която вместо да създава инфлация и увеличения на цените, отчита точно обратния ефект вследствие на политически натиск," казва Хехлер-Файдербе.

Благодарение на езерата, реките и планинския релеф, водната енергия съставлява около 57% от генерираната енергия в страната. Така тя е далеч по-малко изложена от други държави на нарастващите цени на петрола и природния газ.

"По наша оценка средната инфлация в Швейцария през 2022 г. е 1.8%, въпреки поскъпването на петрола в последно време, което повишава рисковете и за по-висока инфлация," казва Хехлер-Файдербе. "За 2023 г. прогнозираме средна инфлация от 1%."

Тъй като заплащането в Швейцария е значително по-високо, в сравнение с почти всички други европейски държави, в страната има по-малко натиск за повишения на заплатите. Телекомуникационната компания Swisscom ще увеличи заплатите с едва 0.9% тази година.

Скъпият швейцарски франк също помага. Той е считан за валута убежище и по-рано този месец за кратко прехвърли паритет с еврото и поскъпна до седемгодишен връх.