На фона на опасения около гръцката криза европейските фондове за инвестиции в акции отчитат нетен отлив на средства в размер на 1.06 млрд. долара за седмицата до 17 март, информира Bloomberg, позовавайки се на данни на EPFR Global. Това е най-голямото изтегляне на средства от май 2009 г.

Това е била петата поредна седмица, в която европейските фондове са единствената голяма инвестиционна група от развит пазар, следена от EPFR, която отчита отлив на средства.

Еврото е на път тази седмица да запише най-голямата си седмична загуба от месец и половина, след като министър-председателят на Гърция Георгиос Папандреу вчера обяви, че може да се обърне за помощ към Международния валутен фонд, ако лидерите на ЕС не постигнат съгласие за отпускането на кредитина линия на страната на срещата си на 25-26 март.

Възможността с намеса на МВФ вече беше отхвърлена от президента на ЕЦБ Жан-Клод Трише и от президента на Франция Никола Саркози, който заяви, че подобно развитие би означавало, че ЕС не може да се справя със собствените си кризи.

Тази сутрин еврото се търгуваше срещу 1.3611 долара, след като вчера падна с 1% до 1.3608 долара в Ню Йорк. Петдневният спад на еврото спрямо долара, който е в размер на 1.2%, е най-големият от седмицата приключила на 5 февруари.

Европейските фондове за инвестиции в акции са единствената голям група инвестиционна група на развитите пазари, която отчита отлив на средства, според EPFR. Щатските и японските фондове за инвестиции в акции са продължили с доброто си представяне след най-добрата си седмица от средата на ноември.

Във втората седмица на март постъпленията на японските фондове са нараснали до 2.2 млрд. долара от началото на годината, според данни на EPFR. Тази група фондове, която през февруари отчете най-добрия си месец от април 2006 г., може да се похвали с нетни постъпления в 12 поредни седмици.

Фондовете за инвестиции на развиващите се пазари са привлекли най-много средства от девет седмици. Фондовете за инвестиции в облигации на развиващите се пазари са получили 587 млн. долара, докато фондовете с висока доходност, инвестиращи в облигации са привлекли 954 млн. долара, според EPFR.