Европейският парламент се е променил много от създаването си през 1958 г. досега. Тази година на 12 март институцията става на 50 г., коментира Euobserver.com.

Историята на Европарламента започва на 1 януари 1958 г., като тогава той се е наричал Европейското събрание. Имал а 142 членове, четири официални езика, а функцията му е била само консултантска.

Днес в Европарламента има 785 депутати, 23 официлани езика и той е единственият мултинационален орган, чиито членове се избират директно от гражданите.

С разрастването на органа се увеличават и правомощията му. В момента Европарламентът има правото да разпуска Европейската Комисия, одобрява бюджета на ЕС и има думата по редица въпроси, свързани с политиката, водена в страните членки.

От слледващата година правомощията на Европарламента ще бъдат разширени и ще обхващат практически всички сфери на управлението на държавите членки – вкл. селско стопанство, транспорт, структурни фондове, правосъдие и вътрешни работи.

Но въпреки това, проблем остава ниската избирателна активност – около 45%, като тя пада до 30% в някои от новите държави членки. Средният гражданин на ЕС просто не успява да почувства ролята на ЕП и не се чувства мотивиран да отиде да гласува, коментират медиите.

Освен това пътуванията на депутатите до Страсбург за всяко заседание струват на данъкоплатците милиони евро всяка година, а през по-голямата част от годината парлемнтът остава празен.

Наскоро в институцията избухна и вътрешен скандал, след като се оказа, че няма документация, доказваща как се харчат сумите, разпределни за административни разходи.