„Гръцката криза разкри защо еврото е най-опасната валута в света", заявява германското сп. „Шпигел" като увод към поредица от статии, посветени на историята на единната европейска валута, „построена върху дълг и измама, в която икономическите принципи станаха жертва върху олтара на романтични политически идеи".

В края на Студената война на еврото се гледаше като средство за ускоряване на растежа в Европейския съюз и за намаляване на различията между Северна и Южна Европа.

Въпреки това гръцката дългова криза разкри напредъка на еврозоната на две скорости, като в нея се противопоставят две визии за единната валута- европейските центрове на властта като Брюксел, които виждат в нея инструмент за изграждане на политически съюз, и улиците на Европа, от площад Синтагма в Атина на площад Пуерта дел Сол в Мадрид, които протестират срещу икономиите, наложени от техните правителства под натиска на европейските власти и на заплахата от фалит.

И все пак- настоящите пукнатини в еврозоната можеха да се предвидят. Още германският канцлер Герхард Шрьодер нарича еврото „недоносено и болно бебе".

Но политическите мъже от 90-те, убедени еврооптимисти, бяха уверени, че строят Биг Бен на еврото, а „подробностите ще бъдат изяснени по-късно".

Вярата в едно по-добро икономическо бъдеще споделя и тогавашният гръцки премиер Андреас Папандреу, баща на настоящия министър - председател на страната Георгиос Папандреу, който, независимо от публичния дълг в размер на 114% от БВП и инфлацията от 14%, успява да убеди финансовите министри в еврозоната, че страната е готова за единната валута през 2001 г.

Тогавашният шеф на германската централна банка Ханс Титмайер признава по-късно в книгата си „Предизвикателствата на еврото", че е била извършена „една съмнителна пластична хирургия", за да изглежда икономическото представяне на някои страни по-добро, отколкото е в действителност.

Измамата в Гърция е разкрита през 2004 г. от идващият на власт премиер Костас Караманлис. Но това не му попречва да продължи да упорства в същата грешка, която доведе страната до настоящата криза.