Загубите, свързани с ипотечните гиганти Fannie Mae and Freddie Mac, които до момента струват на данъкоплатците около 145 млрд. долара, могат да се окажат само върха на айсберга, пише CNBC.

Загубите могат да нараснат до 400 млрд. долара, според бюджетната служба към Конгреса на САЩ. Ако цените на жилищата пък паднат още цената за данъкоплатците може да достигне 1 трлн. долара.

Две неща са ясни. Данъкоплатците не искат да плащат тази сметка, а Fannie и Freddie, които са под контрола на правителството от 2008 г., трябва да бъдат преструктурирани из основи.

"Някои от нас, които дори не притежават жилища, плащат, за да подкрепят други и тяхната жилищна собственост и ние питаме ‘Защо?' казва Робърт Шилер, професор по икономика от университета Йейл и съосновател на индексите S&P/Case-Shiller, които следят изменението в цените на жилищата в САЩ.

Индексите следят щатския жилищен пазар като отразяват промените в цените на жилищата както на национална основа, така и в 20 метрополисни региона.

Според Шилер ролята на Fannie и Freddie трябва също така да бъде значително ограничена и те вече да не помагат на собствениците на жилища от средната класа, а да помагат на бедните хора да влязат на пазара.

В разгара на финансовата криза правителството пое контрол над Fannie и Freddie, за да избегне евентуалните огромни загуби на банки, фондове на паричните пазари и може би най-вече на чуждестранните институции, които бяха закупили облигации на Fannie и Freddie за милиарди долари.