Съветникът по здравните въпроси на Белия дом доктор Антъни Фаучи казва, че се притеснява относно “продължителността на действието” на потенциална ваксина срещу коронавируса, заявявайки, че има вероятност тя да не осигурява дългосрочен имунитет.

Ако COVID-19 се държи като други други вируси, “продължителността на имунитета вероятно няма да е дълга,” казва Фаучи, който е главният инфекционист на САЩ, в интервю за Списанието на Американската медицинска асоциация.

“Ако погледнете историята на коронавирусите, при често срещаните от тях, които причиняват настинка, продължителността на имунитета е между три и шест месеца и почти винаги по-малко от година,” казва той. “Това не е много дългосрочна защита.”

В момента различни екипи и компании по света работят по създаването на ваксина срещу COVID-19, който зарази над 6.28 милиона души по света и отне живота на най-малко 375 987, според данни на университета Джонс Хопкинс.

Фаучи заяви, че американската биотехнологична компания Moderna се очаква да запише около 30 000 души, когато започне третият етап от тестовете на своята ваксина през юли. Фаучи също така казва, че има най-малко четири теста на потенциални ваксини, в който той участва пряко или непряко.

До началото на 2021 г. “се надяваме” да имаме стотици милиони дози, казва още той.

На въпрос дали учените ще успеят да създадат ефикасна ваксина, Фаучи отговаря, че е “предпазливо оптимистично настроен,” добавяйки, че “никога няма гаранции.” Той предупреждава, че “може да са необходими месеци, за да се стигне до отговор”, преди учените да открият дали ваксината действа.

Щатски ръководители и учени се надяват през първата половина на 2021 г. да има ваксина срещу COVID-19, или между 12 и 18 месеца, откакто китайски учени за първи път откриха за съществуването на вируса.

Това би било рекордно време за процес, който обикновено отнема около десетилетие за създаването на ефикасна и безопасна ваксина. Най-бързо разработената ваксина - срещу заушка, е създадена за повече от четири години и е лицензирана през 1967 г.

Фаучи заяви миналия месец пред Конгреса на САЩ, че се надява, че учените ще могат да създадат действаща ваксина, но предупреди и за евентуалните проблеми около разработването й.