Федералният резерв на САЩ вчера предприе безпрецедентната стъпка да обещае, че ще остави лихвите близо до нулеви нива поне още две години, заявявайки, че ще обмисли допълнителни мерки за подпомагане на икономическия растеж, което от своя страна доведе до ръст на пазарите, информира Reuters.

От ФЕД обявиха, че растежът на щатската икономика е значително по-малък от очакваното, инфлацията трябва да остане под контрол в близко бъдеще, а безработицата, която в момента е 9.1%, ще намалява само постепенно.

На фона на необичайно разделение в редиците си от ФЕД обещаха да оставят основните лихвени проценти на настоящите дъна до средата на 2013 г. и отвориха вратата за въвеждането на други инструменти в подкрепа на икономическия ръст. Изявлението показва периодът, в който от централната банка очакват ръстът на икономиката да набере значителна скорост.

Цените на акциите в САЩ първоначално паднаха след изявлението, но впоследствие отчетоха силен ръст. Dow Jones приключи деня с повишение от 4%, или 429.92 пункта. Доходността на щатските облигации падна като същото се случи и с долара.

Пазарите сега ще очакват годишната реч на председателя на Федералния резерв Бен Бернанке на срещата на централните банкери в Джаксън Хоул, Уайоминг за евентуални признаци за това какви допълнителни мерки биха могли да предприемат от ФЕД през септември.

Има много съмнения обаче дали ФЕД може да стимулира икономиката, след като лихвите вече са толкова ниски. Япония е обезсърчителен пример за страна, която поддържаше ниски лихви дълги години без да отчете някакъв забележителен скок в икономическия ръст.

Несъгласие с решението на централната банка на САЩ са изказали Ричард Фишер от подразделението на ФЕД в Далс, Нараяна Кочерлакота от Минеаполис и Чарлз Плосър от Филаделфия, които са настоявали да се избегне определен период по отношение на обещанието за ниски лихви.

Решението на ФЕД идва на фона на нарастващото напрежение на финансовите пазари след понижението на рейтинга на САЩ. Остават и опасенията, че усилията на Европа по отношение на силно задлъжнелите Италия и Испания може да се окажат недостатъчни, за да предотвратят по-нататъшни проблеми на кредитните пазари.