Католическата църква е разтърсена от поредния финансов скандал, след като по-рано тази седмица кардинал Джовани Анджело Бечиу, който е сред най-високопоставените фигури във Ватикана, неочаквано се оттегли от поста и титлата си, предава БГНЕС.

Кардиналът обаче разкри, че оставката му не е била доброволна, а е подадена по искане на папа Франциск, който е получил обвинения в корупция срещу Бечиу.

Самият Бечиу обаче категорично отрече участието си в каквито и да било корупционни практики или нередни финансови взаимоотношения.

“Не съм откраднал и евро. Не съм разследван, но ако ме изпратят на съд, ще се защитя”, каза той.

На пресконференция в петък Бечиу каза, че отстраняването му е дошло “като гръм от ясно небе” и че папата страдал, когато му съобщил новината.

“Всичко е сюрреалистично. До вчера се чувствах като приятел и най.верния служител на папата. Тогава той ми каза, че вече не ми вярва, защото получил доклад от магистратите, че съм извършил акт на присвояване” , добавя кардиналът.

Оставките на това ниво във Ватикана са изключително редки. Кардинал Бечиу е близък сътрудник на Франциск и преди това заема ключова работа в Държавния секретариат на Ватикана.

Името му попада в светлината на прожекторите, след като е разкрито, че е участвал в противоречива сделка за инвестиция в луксозна сграда в Лондон с църковни средства. Оттогава тази инвестиция е обект на финансово разследване.

Кардиналът в продължение на години е дипломат от кариерата. От 2011 до 2018 г. заема важната роля на заместник по общи въпроси в Държавния секретариат, което предполага ежедневни срещи с папата.

Франциск го назначава за кардинал през 2018 г., когато заема нова длъжност начело на отдела, който отговаря за представянето на новите светци и блажени на Църквата.

Кардинал Бечиу е уредил спорна покупка на имот в Лондон с 232 милиона долара църковни средства, включително пари от милостиня. Други доклади пък твърдят, че той е подкрепял римска болница, в която е работила неговата племенница.

„Светият отец обясни, че съм услужил на моите братя и на бизнеса им с пари от Църквата. Но съм сигурен, че няма престъпления“, каза той пред италианския вестник „Домани“.

По времето, когато е заместник държавен секретар по общи дела, свещеникът е свързан с бизнес с луксозни имоти в богата част на Лондон.

Покупката на жилищния блок на "Слоун Авеню" в Лондон е направена с църковни пари чрез фондове и офшорни компании, според официални документи. Петима членове на персонала на сградата са временно отстранени миналата година след влизане на полицията на Ватикана и изземване на документи и компютри.

През юни италианският бизнесмен Джанлуиджи Торци е арестуван от полицията на Ватикана по подозрение за изнудване и присвояване.

По-рано тази година кардинал Бечиу защити покупката.

“Инвестицията беше направена в сграда. Това беше добър и навременен ход и много хора ни завиждат”, каза той през февруари.

Той също така отрича, че парите, събрани за бедните са били използвани в сделката.

Папа Франциск: Сексът и добрата храна са божествени удоволствия “Удоволствието идва непосредствено от Бог. То не е католическо, не е християнско, не е друго, просто е божествено”, твърди Франциск


Италианските медии смятат, че внезапното напускане на кардинала може да не е свързано само с имуществото на Лондон.

В интервюто си в петък кардиналът казва, че папата се конфронтирал с него заради парите на Църквата, които той е дал на бизнеса, управляван от братята му.

Кооперация в Сардиния, ръководена от брат му Тонино Бечиу, оказва помощ на мигрантите и кардиналът казва, че всички пари са отчетени.

Докладите на италианската преса също предполагат, че папата е бил недоволен от използването на средства на бедните за други инвестиции.

Миналата година италианският седмичник L’Espresso публикува доклад на антикорупционния орган на Ватикана, в който се твърди, че са вложени в спекулативни инвестиции 725 милиона долара.

Кардинал Бечиу ще запази титлата си, въпреки оставката от конгрегацията. Той обаче няма да може да гласува за следващия папа.

Последният кардинал, който се отказа от правото си да гласува за нов папа, беше шотландският кардинал Кийт О’Брайън, който подаде оставка през 2013 г., на фона на секс скандал. О'Брайън почина пет години по-късно.

Хореографията на уволнението на Бечиу може да изглежда невероятна, но това е напомняне, че скандалът и корупцията, измъчващи правителствата по света, достигат и до най-високите етажи на Светия престол, пише още изданието.