Гласуването в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ по стабилизационния финансов пакет за 700 млрд. долара, който с надежда очакваха световните пазари, беше политически мотивирано и се превърна във вот на недоверие за президента Джордж Буш и неговата администрация, отбелязват анализатори, цитирани от финансовия сайт К2Капитал.

Камарата на представителите в Конгреса на САЩ вчера отхвърли законопроекта за стабилизация на финансовите пазари с 228 гласа "против" и 205 "за". Предполага се, че "мерките за извънредна икономическа стабилизация" отново ще бъдат внесени за гласуване, което обаче нямало смисъл да се прави до президентските избори.

Политическите сметки надделяха над икономическата целесъобразност. "Хайде за секунда да не се тревожим работи ли финансовата система. Знае ли самата политическа система как да работи? Поставяме този заради драматичния провал на преговорите за спасителния план, който понижи Dow Jones с 777 пункта - най-големия срив за един ден в историята", заяви Хайди Мор, финансов журналист в WSJ.

Според много анализатори гласуването в Камарата на представителите е било на политическа, а не на икономическа основа. Прави силно впечатление, че законопроектът не бе приет именно заради позицията на съпартийците на Джордж Буш, който активно пропагандираше пакета от финансови мерки. Планът за спасяване на Уолстрийт и изкупуване от държавата на лошите активи с бюджетни средства не бе популярен в САЩ и предизвика нееднозначна реакция дори сред представителите на финансовия свят.

"Резултатът от гласуването е разбираем - страната знае, че всичко, което Буш ни предлага, е лошо за Америка", пише читател във форума на в. "Уолстрийт Джърнъл". Отхвърлянето на законопроекта бе неочакван удар за пазара, след като лидерите и на двете камари на Конгреса обявиха, че са съгласували позициите по спасителния план и не изразиха и капка съмнение, че той ще бъде приет.

В блоговете и форумите на финансовите издания играчите на финансовите пазари настояват за оставките на лидерите на двете камари, които загубиха авторитета си пред деловите кръгове. "Днес, когато се надявах, че ще мога си върна поне малко от малко от загубеното, "изгорях" с 502 000 долара. Всъщност обаче загубих повече - доверието си в нашите политици", пише брокер във форума на списание "Форбс".

Източник: БНР

Още по темата:

Сенатът на САЩ ще се опита да спаси отхвърления законопроект най-рано утре

Dow Jones пада със 7%, Nasdaq и S&P 500 губят по 9 на сто