Индия е в разгара на най-големия корпоративен скандал в своята история, който сполучливо бе кръстен индийската "Афера Енрон"- пише вестник "Таймс ъф Индия". Четвъртата по големина високотехнологична фирма, лидера в аутсорсинга "Сатаям" в продължение на години е използвала счетоводни трикове, за да симулира висока доходност.

Президентът и основател на "Сатиам" Рамалинга Раджу призна, че години наред неговите счетоводители са заприходявали 70 млрд. рупий (1.6 млрд. евро), които никога всъщност не са съществували. Скандалът се развива като по сценарии на боливудска история и цялата ирония на събитията се крие в името на компанията: "сатиам" на санскрит означава "действителност" и "истина".

Истината е, че благодарение на протекции от страна на високопоставени политици от дълги години базираната в Хайдарабад високотехнологичнта компания "Сатиам компютърс" е мамила акционерите, партньорите и индийците за своето благополучие и могъщество и така е разигравала най-голямата корпоративна измама в цялата история на страната.

Разплитането на измамата започва във вторник, когато в официално писмо инвестиционната банка Merill Lynch инфомира Рамалинга Раджу, че се отказва от поканата му да бъде официален консултант на "Сатиам" заради "счетоводни нередности".

По същото време 54-годишният компютърен инженер с диплома от Охайо Рамалинга Раджу бил ангажиран с процедурата по придобиването на двете компании на синовете му "Маятас Пропъртис" и "Маятас Инфра" на обща стойност $1.6 млрд.

Това предизвикало възмущението на инвеститорите, защото не се случва често високотехнологична компания да купува две строителни фирми. Когато се наложило Раджу да обясни развитието на събитията, той решил да каже цялата истина и да направи пълни разкрития за дългодишните измами.

Заради скандала днес Рамалинга Раджу подаде оставка. На пресконференция той образно обясни поведението си: "Всичко бе като яхане на разярен тигър, без да знам, кога трябва да сляза от гърба му". Той обясни, че решението му да разбули измамата се дължи на факта, че "Сатиам" това, което започнало като уж безобиден опит да разреши "малко счетоводно недоразумение" се превърнало с времето "в огромен неуправляем проблем".

Всъщност писмото на "Мерил Линч" ускорява процеса, намеквайки, че последната сделка на Раджу е откровен опит да прикрие следите от измамите с фиктивни пари, като привлече реални пари от инвеститори. Чуждестранните партньори на Раджу обаче отказали да финансират сделката, след като се появили съмнения за нейната реална стойност. Името на двете фирми на синовете му Маятас всъщност е все същото име Сатиам, прочетено наобратно.

Скандалът със Сатиам отново извади на дневен ред въпроса за корпоративното управление на фирмите в Индия, които отдавна са обект на критики за корупционни практики и измами.

Чуждестранните инвеститори не крият опасенията си, че е много трудно да правят честен бизнес с предимно семейно контролираните индийски компании.

Скандалът със "Сатиам" е особено болезнен, тъй като компанията се ползваше с имидж на модел за управление на високо-технологично предприятие. Неин одитор бе "Прайс-Уотърхаус", а сред почетните директори личат имената на проф. Кришна Палепу, декан на катедра "Корпоративно управление" в Харвардския университет, деканът на Индийския бизнес университет Рамохан Рао и главният секретар на Министерството на администрацията Т. Р. Прасад.

Сред най-големите клиенти на "Сатиам" са американското правителство и General elektric.

Председателя на Комисията за ценните книжа и борсите на Индия С.Б. Бхаве настоя за пълно разследване на скандала и нарече действията на Раджу "ужасяваща измама".

Той настоя за съдебна процедура срещу одитора "Прайс Уотърхаус", който още от 2001 г. контролира дейността на "Сатиам" и с чиито одит компанията е листвана на Нюйоркската фондова борса и е включена в индекса 500 на списание "Форбс". Управляващият директор на Таурус Асет Мениджмънт Р. Гупта коментира, че скандалът със "Сатиам" поставя огромен въпросителен знак върху имиджа на индийските компании.

Източник: БГНЕС, Снимка: БГНЕС