Богатите на ресурси страни ще избягат от щатския долар като база на изчисляване стойността на продуктите, които произвеждат. Целта е да се гарантират печалбите, докато спадът на американската валута се засилва, е обявила британската Emergent Asset Management пред Ройтерс.

Дебатът за промените в тази насока се засили през последните месеци, откакто доларът попадна под значителен натиск от разпродажби, на фона на забавянето на икономическия растеж и падащите лихви в САЩ.

Дейвид Мърин, шеф на инвестиционното звено в Emergent, смята, че шансовете за преоценка на стоките в друга валута са големи, но за това ще е необходимо време.

“Не изключвам вероятността държава като Русия да се опита да оцени продукцията си в различна от долара валута, например в рубли”, смята той. “Бъдете нащрек кога и как промяната ще започне”

Бягството от долара вече започна в Иран. Както стана ясно 85% от петролния износ на страната е осъществен не срещу щатски долари.

Много от другите страни, богати на природни залежи, обсъждат възможностите за диверсификация на резервите си извън долара.

Според Мърин бичият тренд на стоковите борси ще продължи поне през следващите 20 години.

“Има толкова много хора и твърде ограничени ресурси, и твърде много желаещи да доминират върху залежите...Изправени сме пред критическо положение, в глобален мащаб, по отношение на природните ресурси.” Преди време страните са воювали за надмощие. Днес танковете и оръжията не са актуални.

Основният арсенал са парите, акумулираните през последните години от богатите на природни ресурси страни като Китай и Русия. “Днес местата за експанзия са ограничени”, смята Мърин. “Китай се насочи към Африка, а Русия заби по-рано тази година националният си флаг на дъното на Арктическия океан.”