След като 13 години оглавяваше листата на сп. “Форбс” на най-богатите хора в света, Бил Гейтс е едва трети в последното подреждане, изнесено късно вчера.

На първо място е Уорън Бъфет, чието нетно състояние е скочило от 10 млрд. на 62 млрд. долара (изчисленията се базират на данни от 11 февруари).

На второ място е мексиканецът Карлос Елу Слим. За последните две години той е удвоил богатството си до 60 млрд. долара.

Авторитетното американско издание прави класацията за 22-ри път, като тази година третото място на Бил Гейтс не е единствената изненада. Преди две години половината от милиардерите в топ 20 бяха американци, докато тази година те са едва четирима.

Най-много представители (четирима) в топ 10 има Индия.

Списание „Форбс“ е преброило общо 1 125 милиардери в света. Общото им богатство е 4.4 трилиона долара, което е с 900 милиарда повече от миналата година. 42% от тях са американци, като те притежават 37% от общата сума. Тези цифри са със съответно два и три процентни пункта по-ниски от миналата година.

След САЩ по общ брой на милиардери се нарежда Русия. 16 години след колапса на Съветския съюз в страната живеят 87 милиардери. На трето място е Германия с 59.

В класацията тази година има 226 нови лица. 77 от дебютантите са американци, като половината от тях са направили парите си в сферата на финансите и инвестициите. Една трета от новите милиардери са от Русия (35), Китай (28) и Индия (19).

За първи път в класацията влизат чернокожи африканци – това са Патрис Мотсепе от Южна Африка и Алико Данготе от Нигерия. Последният е и първият милиардер в историята на Нигерия.

Годината е рекордна и за младите милиардери – петдесет световни милиардери не са навършили още 40-годишна възраст, а 25 от тях са в топ 100. 68% от младите милиардери са натрупали богатството си сами. Сред тях са Сергей Брин, Лари Пейдж, бившият трейдър на Енрон Джон Арнолд, който в момента управлява хедж фонд, индиецът Семеер Гелот, основател на онлайн брокерската къща Indiabulls, а и да не забравяме основателят на Facebook Марк Зукърберг, който на 23-годишна възраст бе най-младият милиардер в света изобщо (без да броим наследниците).

През изминалата година някои станаха по-богати, а други претърпяха големи загуби. Тук “Форбс” споменава най-богатия човек в Хонг Конг Ли Ка-шинг, който загуби 5.5 млрд. долара в акции на публични компании в 37-те дни между 4 януари и 11 февруари.

Състоянието на най-богатия човек в Китай Янг Хюян спадна от 17.3 млрд. на 7.4 млрд. долара. Миналата година Сергей Брин имаше почти 25.5 млрд. долара, докато към февруари тази година цифрата е спаднала на 18.7 млрд. долара.

Други пък дори изпаднаха напълно от класацията – Ричард Фулд (Lehman Brothers) и бившият шеф на Bear Stearns Джеймс Кейн (и двамата жестоко пострадаха от ипотечната криза в САЩ, Кейн дори бе уволнен).

Ето и първите двадесет в престижната класация:

1. Уорън Бъфет, САЩ, 62 млрд. долара

2. Карлос Елу Слим, Мексико, 60 млрд. долара

3. Бил Гейтс, САЩ, 58 млрд. долара

4. Лакшми Митал, Индия, 45 млрд. долара

5. Мукеш Амбани, Индия, 43 млрд. долара

6. Анил Амбани, Индия, 42 млрд. долара

7. Ингвар Кампрад (и семейството му), Швеция, 31 млрд. долара

8. КП Синг, Индия, 30 млрд. долара

9. Олег Дерипаска, Русия, 28 млрд. долара

10. Карл Албрехт, Германия, 27 млрд. долара

11. Ли Ка-шинг, Хонг Конг, 26.5 млрд. долара

12. Шелдън Аделсън, САЩ, 26 млрд. долара

13. Бернард Арнолт, Франция, 25.5 млрд. долара

14. Лорънс Елисън, САЩ, 25 млрд. долара

15. Роман Абрамович, Русия, 23.5 млрд. долара

16. Тео Албрехт, Германия, 23 млрд. долара

17. Лилиан Бетенкърт, Франция, 22.9 млрд. долара (най-високо класираната жена)

18. Алексей Мордшов, Русия, 21.2 млрд. долара

19. Принц Алуалед Бин Талал Алсауд, Саудитската Арабия, 21 млрд. долара

20. Микаил Фридман, Русия, 20.8 млрд. долара