Правителството на Франция инвестира в икономиката на страната 18.2 млрд. евро (26.07 млрд. долара) от декември 2008 г. до края на юли 2009 г. Това докладва Патрик Деведжиан, министър на икономическия подем, пред премиера на страната. Деведжиян отговаря за изпълнение на плана за възстановяване на икономиката, пише РБК, позовавайки се на АР.

„Към края на юли ние инвестирахме 18.2 млрд. евро или 65% от цялата сума, предназначена за плана за стимулиране на икономиката", каза министърът. При това той подчерта, че до края на годината правителството ще разходи 75% от средствата, за да запази около 250 хил. работни места.

Да припомним, че през 2008 г. президентът на Франция Никола Саркози даде начало на плана за подпомагане на икономиката на страната за 26 млрд. евро. Тогава за отговорен по плана бе посочен Патрик Деведжиян.

Според публикуваната в средата на август статистика състоянието на икономиката за второ тримесечие показа, че икономиките на Германия и Франция излязоха от рецесия.

Икономистът на Fortis Bank Ник Кунис отбеляза, че като цяло икономиките в еврозоната започват да излизат от рецесия, благодарение на оживлението на световната икономика и правителствените мерки. „Наблюдавахме подобряване на данните за експорта. От друга страна държавните схеми за насърчаване покупката на автомобили в еврозоната повиши и потребителските разходи", подчерта експертът.

Засега обаче банковата система в ЕС не успява да се възстанови от кризата. Финансовите институции в много държави продължават да са в критично положение и зависят изцяло от държавната подкрепа. „Въпросът е в това колко дълго ще продължи това. Има редица още проблеми, които остават нерешени. В частност банковия сектор зависи от държавните помощи", говори представителят на LBBW Йенс-Оливър Никлаш. „Докато не е ясно, че капиталовата база на банките е добра, не можем да кажем, че кризата е приключила".