Франция изглежда са настанява за дълго в период на икономическа стагнация с небивалото досега редуване на пет последователни тримесечия с нулев растеж и с безработица, която продължава да расте, според Националния институт по статистика и икономически изследвания (Insee) на страната, който ревизира надолу предвиждането си за 2012 г.

Институтът вече смята, че годишният растеж ще бъде 0.2%, за разлика от предвиждането си от 0.4% от края на юни.

Това е малко по-малко от 0.3%, на които разчиташе правителството, за да свали дефицита на Франция до 4.5% от БВП в края на годината.

Френската икономика е спряла, обобщи началникът на отдела за конюнктурата на Insee Седрик Одни. Това означава, че "не се напредва, както в САЩ, но не се върви и назад, както в цялата еврозона", която е навлязла в рецесия.

Наистина, Франция ще продължи да се изплъзва на рецесията. БВП ще продължи да стагнира през третото и четвъртото тримесечия (срещу +0.1%, а после и +0.2%, предвидени през юни), като с това последователните тримесечия с нулев растеж ще станат пет – ситуация, абсолютно невиждана след Втората световна война.

Ако този сценарий се потвърди, френската икономика ще започне следващата година без никакъв устрем, посочва БГНЕС.

"Ще са нужни, например, 0.3% растеж за тримесечие през цялата 2013 г., за да се постигне годишен растеж от 0.8%", както се надява правителството, изчислява Седрик Одни.

Междувременно, до края на 2012 г. икономиката ще продължи да закрива работни места – 67 000 по-малко в извън земеделската търговия през второто полугодие.

Това е много, макар "заетостта в частния сектор да се представя по-добре, отколкото можеше да се предвиди, като се има предвид икономическото положение", уверява Седрик Одни.

Това означава, че безработицата ще надхвърли символичния праг от 10% от активното население в континентална Франция, за първи път след средата на 1999 г.

Тя ще се увеличи от 9.7% през второто тримесечие до 10% през третото, а в края на годината и до 10.2% (от 10.2% на 10.4%, а после и до 10.6% заедно с отвъдморските територии).

Влошаването на фронта на заетостта, съчетано със скока на цените на енергията и повишението на данъците, което бе решено за тази година от бившето и сегашното мнозинство, ще намалят покупателната способност на домакинствата.