Фючърсите на суровия петрол регистрираха значително понижение вчера, като приключиха деня си на нюйоркската стокова борса със спад от 1.96 долара, до ниво от 93.71 долара за барел с доставка през февруари.

Председателят на Фед - Бен Бернанке коментира вчера, че резервът е готов да прибегне до по-нататъшно понижение на лихвите в най-голямата световна икономика, ако това се наложи.

Речта на председателя на резерва накара част от инвеститорите да мислят, че очакваното забавяне на най-голямата световна икономика може и да е по-малко от предположенията.

Това допринесе до повишението в цената на петрола по време на азиатската му търговия, където "черното злато" добави 78 цента към стойността си, до ниво от 94.49 долара за барел.

Понижението в цената на петрола, наблюдавано през последната седмица, до голяма степен се предопределяше от очакванията за значително забавяне на ръста на най-големия му световен потребител - САЩ.

Очаква се забавянето на щатската икономика да се пренесе и върху икономиките на останалите страни по света, което допълнително да доведе до намаляване на потреблението на петрол.

По-нататъшно влияние върху цената на петрола се очаква да оказват още данните за запасите на петрол и петролни продукти в САЩ, както и решението на Фед относно производствената му политика в началото на февруари.

Щатските индекси приключиха вчерашния ден предимно на положителна територия, като индексът на сините чипове - Dow Jones добави към стойността си 0.9%, до ниво от 12 853.09 пункта, което бе втори пореден ден на положителна територия за индекса.