Страните от Г-20 се споразумяха за продължаване на експанзивната фискална и валутна политика, докато не бъде гарантирано възстановяването на световните финанси, както и за значително увеличаване на ролята на нововъзникващите пазарни икономики на световната сцена. Това се казва в проектодекларация на срещата на министрите на финансите и централните банкери на двайсетте най-големи промишлени страни и нововъзникващи пазарни икономики, цитирана от Ройтерс.

На срещата в Лондон двайсетте най-развити икономики се разбраха също за приемане на световни стандарти, ограничаващи възнагражденията на банкерите, включително механизми за връщане на получени пари при постигане на лоши резултати. Те обаче не можаха да се споразумеят по таваните на плащанията, а вместо това поискаха от Борда за финансова стабилност да проучи въпроса.

В проектодекларацията не се споменават подробности по реформата в МВФ, но се изразява очакване, че напредък в тази насока ще бъде постигнат на срещата на световните лидери в Питсбърг по-късно този месец, отбеляза Ройтерс.

На днешната среща, която е подготвителна за срещата на върха на Г-20 в Питсбърг, САЩ, на 24 и 25 септември, се засилиха разногласията между отделни групи страни по въпроса за ограничаване на бонусите и въвеждането на нови правила за банковата дейност, посочва ИТАР-ТАСС.

Според поверителен документ, разпространяван на срещата в Лондон и цитиран от "Файненшъл таймс", през 2030 година за помощ на бедните страни за борба срещу глобалното затопляне ще са необходими 100 милиарда долара годишна, предаде Франс прес.

Стойността на помощта за бедните е обект на дебати, тъй като развитите промишлени страни искат в замяна получателите да представят национален план за защита на околната среда.

Източник: БТА