Последните мерки, обявени от водещи централни банки, позволяват на правителствата да се опитат да дадат тласък на растежа, но дълговата криза в Европа все още застрашава световната икономика, заявиха на двудневна среща в Мексико заместник-министрите на финансите и представители на централните банки на страните от Г-20, цитирани от Ройтерс и Франс прес.

Дълговата криза в Европа, свитият бюджет на Съединените щати и забавеният растеж са "най-сериозните рискове за световната икономика", изтъкна заместник-управителят на мексиканската централна банка Мануел Рамос Франсия пред журналисти.

Според Рамос програмата за изкупуване на държавни облигации на изпаднали в затруднения страни от Европейската централна банка (ЕЦБ), плановете за стимулиране на икономиката и на японската централна банка са намалили рисковете, поне временно. "Така се печели време", посочи той, "но рисковете остават".

"В Европа, например, действията на ЕЦБ избягват временно материализирането на екстремен риск, който би могъл да има системични последици", отбеляза мексиканският банкер, пише БТА.

Индексът на бизнес доверието в Германия спадна до най-ниското равнище от 2010 г. този месец, което показва колко сериозен е спадът в европейските икономики, въпреки обявения от ЕЦБ план, отбелязва Ройтерс.

Мексиканският заместник-министър на финансите Херардо Родригес изтъкна, че новите програми за изкупуване на облигации от ЕЦБ и УФР са помогнали за успокояване на пазарите, но не са достатъчни.

Срещата в Мексико е подготвителна за срещата на министрите на финансите и централните банкери от Г-20 през ноември - последната среща, организирана от Мексико преди да предаде ротационното председателство на групата на Русия.