Гърците са "складирали" значителна част от парите, изтеглени от банките, в банкови сейфове или в тайници в жилищата, пише немският в. "Ханделсблат"

Немско издание изчисли, че гърците кътат около 40 милиарда евро - в банкови сейфове или в тайници в жилищата си.

Дълговата нанесе тежки поражения на гръцките банки, от които бяха изтеглени огромен обем средства, съобщава германският в. "Ханделсблат".

Според данни на гръцката централна банка между декември 2009 и декември 2011 г. депозитите в търговските банки в страната са се стопили от 237.5 млрд. евро до 174.2 млрд. евро, което е спад от 63.3 млрд. евро или 26.6%.

Миналата година тази тенденция се е ускорила и гърците са изтеглили 35 млрд. евро, което се равнява на около 16% от брутния вътрешен продукт на страната за последната година.

Въпреки предположенията обаче по-голямата част от тези средства не е била насочена към банкови сметки в чужбина.

Според министъра на финансите Евангелос Венизелос трансферите към чужбина през последните две години са едва 16 млрд. евро.

По-голямата част от изтеглените пари – 47.3 млрд. евро - все още е в страната.

Със сигурност няколко милиарда са били похарчени - заради намаляващите приходи, увеличаващата се безработица и по-високите данъци върху доходите много гръцки домакинства трябваше да посегнат към спестяванията си.

Заради рецесията компаниите също прибягнаха до резервите си, пише БТА.

Според Венизелос гърците са "складирали" значителна част от парите, изтеглени от банките - пачките са в банкови сейфове или в тайници в жилищата.

Сега министърът се опитва да привлече тези пари обратно и да убеди сънародниците си да ги върнат в банковата система.

Всъщност, гърците, които са натъпкали парите си под дюшеците или са ги прехвърлили в чуждестранни сметки, не са на печалба, тъй като от гръцките банки биха могли да получат рекордни лихви.

Според оценки на банковия сектор вложителите, които са изтеглили парите си, са се лишили от приходи от лихви, равняващи се на общо два милиарда евро.