Американският министър на финансите Тимъти Гайтнър заяви, че засилването на икономиката означава, че правителството може да сложи край на част от извънредното подпомагане, въведено от него за пазарите и да се подготви за бавното им възстановяване, предаде Ройтерс.

В изказване пред надзорното тяло на Конгреса за 700-те млрд. долара от програмата за оздравяване на икономиката, Гейтнър посочи, че икономиката е в далеч по-добро състояние отколкото е била преди година, когато се е намирала на "ръба на колапса", макар че все още се сблъсква с проблеми.

"С навлизането в тази нова фаза, трябва да започнем да оттегляме част от извънредната помощ, въведена за финансовата система", заяви Гайтнър. "Вече сме в състояние да развием стратегията си по време на придвижването от отговор на кризата към възстановяване".

Министърът се сблъска с печене на бавен огън от страна на членовете на надзорното тяло, които искаха да знаят защо осигуряваната за данъкоплатците помощ е била толкова достъпна за финансови компании, но не и за други бизнеси.

В отговор Гайтнър изказа предположението, че решението за подпомагане на банките е доказало смисъла си. Според него банките, които са получили капиталови инжекции, за изплатили над 70 млрд. долара обратно, намалявайки правителствената инвестиция до 180 млрд., като се очаква още 50 млрд. долара да бъдат възвърнати през следващите 12 до 18 месеца.

Източник: БГНЕС