Природният газ в Европа продължава да поскъпва, като в началото на търговията в четвъртък надхвърли прага от 180 евро за мегаватчас (MWh) за пръв път от първата десетдневка на март, когато синьото гориво удари и рекорден ценови връх от 345 евро.

Поредното поскъпване на газа се дължи на нарастващите опасения, че руските доставки за Европа през "Северен поток 1" няма да възвърнат пълния си капацитет след спирането на газопровода за годишна поддръжка между 11 и 21 юли.

Ключовият тръбопровод е основната връзка между Русия и Европа и от близо месец насам доставя само 40% от договорните количества, заплашвайки по този начин целта на ЕС да бъдат запълнени на 80% газохранилищата преди началото на зимния сезон, посочва БНР.

В същото време различни европейски държави се подготвят да намалят до минимум въздействието на тези газови съкращения, като Германия е готова да одобри в четвъртък законодателство, което да позволи на правителството да ограничи производството от газовите електроцентрали, които не са от съществено значение за сигурността на доставките.

Също така се очаква Европейската комисия да представи по-късно този месец по-подробни планове за действие при извънредни ситуации за предстоящия отоплителен сезон, които могат да включват препоръки за по-добро дългосрочно планиране в случай на по-тежки зими и по-малко алтернативни източници на доставки.

Към 11.00 часа българско време фючърсите на нидерландския газов хъб TTF се търгуват около 180 евро за мегаватчас, след като при старта на търговия поскъпнаха за кратко към 183 евро - най-високо ценово ниво от 9-и март насам. Така само в рамките на четири седмици (от 14-ти юн насам) синьото гориво поскъпна с около и над 100%.