Германия планира да облекчи някои от настоящите ограничения заради коронавирус за хора, които са били ваксинирани срещу COVID-19, сочи проект на текст, изготвен от правителството, с чието съдържание са се запознали във Франс прес през уикенда.

Предложението трябва да бъде обсъдено на среща днес от правителството на канцлера Ангела Меркел и премиерите на провинциите.

Според проектотекста става въпрос не за предоставяне на хора с доказан имунитет на някакви специални привилегии, а за „вдигане на ограничения върху основните им права, които вече не са оправдани“.

Дебатът идва, когато Германия се бори да укроти трета вълна от коронавирусни инфекции и само 22 процента от германците са получили първата от необходимите две дози ваксина срещу коронавирус.

Според предложените облекчения хората, които са напълно ваксинирани, вече няма да трябва да показват скорошен отрицателен тест за коронавирус, за да влязат в определени магазини, да се подстрижат или да присъстват на определени събития.

Те също така ще бъдат освободени от карантина след завръщането си от чужбина, освен ако не идват от държава, класифицирана като високорискова, каквато е Индия.

Правилата за социално дистанциране и носене на маски все още ще важат за всички, посочва БГНЕС.

Германските политици от целия политически спектър се обявиха за предоставяне на повече свободи на ваксинираните хора. Германският съвет по етика, който спомогна за оформянето на приоритетните групи за ваксини в страната, заяви, че става все по-трудно да се оправдаят ограниченията, въпреки нарастващите доказателства, че ваксинираните вече не играят важна роля в разпространението на вируса.

Предоставянето на същото отношение на хора, които са с отрицателен тест, са ваксинирани или дори на такива, които могат да докажат, че са се възстановили от COVID и да им позволяват "да имат достъп до ресторанти или магазини, е безпроблемно от етична гледна точка", заяви председателят на съвета Алена Буйкс пред „Тагесшпигел” в неделя

В събота в Германия влезе в сила ново национално законодателство, което налага по-строги ограничения в региони с над 100 нови инфекции на 100 000 жители за седемдневен период в продължение на три последователни дни, което в момента включва огромни части от страната.

Меркел настояваше усилено правилата за „аварийно спиране“ да станат правно обвързващи, след като много регионални лидери отказаха да предприемат непопулярни мерки, въпреки бързо нарастващия брой случаи.