Шест от страните в еврозоната с най-висок кредитен рейтинг обмислят емитирането на съвместни облигации, за да стабилизират собствените си икономики и да успокоят финансовите пазари, предаде германският вестник „Ди Велт”, цитиран от БТА.

Съвместни облигации на Германия, Франция, Финландия, Холандия, Люксембург и Австрия са смятани за защитна стена срещу дълговата криза в еврозоната за тези държави.

Облигациите няма да бъдат емитирани от всички 17 страни от еврозоната и това няма да бъдат „еврооблигации” в класическия смисъл. Те ще бъдат използвани, за да се финансират дълговете на шестте държави и евентуално на тежко задлъжнели страни като Италия и Испания, но при много строги условия, отбелязва изданието.

Германия е твърдо против емитирането на общи европейски облигации, които да спасяват закъсалите страни. Германия и Франция вече са се отказали да чакат обединението между всички страни от ЕС. В случай на необходимост те биха били готови да продължат напред с няколко страни и така в рамките на еврозоната да основат клуб на „суперевропееца”, чиито членове да се подчинят на задълженията за спестяване, съобщава Фокус.

Дълговата криза в еврозоната показа обезпокоителни признаци на разширение към сърцето на еврозоната, като Германия се провали в продажбата на пълен транш облигации на капиталовите пазари, предизвиквайки намесата на централната банка. Новината за това дойде след като производителите регистрираха най-ниски продажби, което подхрани опасенията в континента от рецесия, тъй като дълговата криза започна да се разпространява към т. нар. истинските икономики.