Съоръженията за съхранение на газ в Германия вече са пълни на 75.43% и горивото се нагнетява в хранилищата по-бързо от очакваното. Това сочат данни на експлоатационните компании, цитирани БГНЕС.

Според регламента на ЕС за съхранение на газ, приет през май, страната трябваше да напълни хранилищата си на 75% до 1 септември.

Според Асоциацията на германските оператори на системи за съхранение на газ и водород INES напълването на хранилищата, въпреки намалените доставки от Русия по Северен поток, е било възможно заради намаляване на потреблението на синьо гориво през лятото и увеличаване на вноса му от Северозападна Европа.

Регламентът на ЕС предвижда складовете в Германия да бъдат пълни най-малко на 85% до 1 октомври и на 95% до 1 ноември. Въпреки това, ако сегашното темпо продължи, тези цели ще бъдат постигнати по-бързо.

Русия намали доставките на газ през газопровода "Северен поток" до 20%, като неофициално това се тълкува като изнудване на властите в Германия да спрат помощта си за Украйна. На този фон индустрията и домакинствата на Германия започнаха да намаляват обема на потреблението на газ.

От 1 август влезе в сила решението на ЕС страните-членки да преминат към режим на пестене на газ, за ​​да се подготвят за евентуални прекъсвания на доставките му от Руската федерация.

"Германия трябва да намали потреблението на газ с една пета, за да избегне парализиращ недостиг на газ тази зима", заяви ръководителят на Федералната мрежова агенция (BNA) Клаус Мюлер.

Шефът на BNA предупреди, че Германия ще се нуждае и от допълнителни газови доставки от други източници в размер на около 10 гигавата, за да компенсира липсващите количества от Русия, като тези алтернативни доставки ще бъдат предимно втечнен природен газ от страни като САЩ. Това представлява около 9% от текущото потребление на газ в страната. Той каза още, че Германия ще трябва да разчита на внос на газ и от други европейски страни.

Мюлер предупреди, че дългосрочната цена на прекратяването на зависимостта на Германия от Русия ще бъде "много висока цена на газа", която може да има големи последици за бизнеса.

"Част от производството може да се изтегли от Германия, защото газът стана твърде скъп", отбеляза той.

Германия се страхува от задаваща се криза с горивата, откакто руският газов гигант Газпром спря доставките през газопровода Северен поток 1 в средата на юни, позовавайки се на технически проблеми. Основният тръбопровод за доставка на руски газ за Европа работи към момента с едва 20% от капацитета си.

Спадът в доставките повиши цените на газа, като европейските цени на синьото гориво на нидерландския хъб TTF се повишиха рязко от около 66 евро за мегаватчас (MWh) в началото на годината до над 200 евро. Това допълнително затруднява опитите на Германия и на цяла Европа да се напълнят газовите хранилища поне до 80% преди началото на зимата, когато търсенето по принцип нараства.