Еврозоната трябва да има собствен бюджет, който да е отделен от дългосрочния бюджет на целия ЕС, се посочва в проектозаключенията на предстоящата среща на върха на ЕС, която ще бъде идната седмица, предаде Ройтерс.

"За еврозоната, целта е да върви към интегрирана бюджетна рамка," се отбелязва в проектодокумента, получен от Ройтерс и цитиран от БТА. Препоръчва се също така са се проучват възможностите за създаване на механизми за предотвратяване на бюджетна нестабилност, както и на механизми за финансова солидарност "чрез съответния фискален капацитет".

Тези механизми ще бъдат специфични за еврозоната и следователно няма да бъдат обхванати от многогодишната финансова рамка, се посочва в проектодокумента. Многогодишната финансова рамка е дългосрочният бюджет на целия ЕС за седем години, който възлиза на около един процент от брутния вътрешен продукт (БВП) на 27-те страни членки.

Идеята за отделен бюджет на държавите, използващи единната европейска валута, е подкрепяна от Германия, но много страни извън еврозоната, които сега са облагодетелствани от бюджета на целия ЕС, се безпокоят, че създаването на отделен бюджет ще намали средствата, които им се предоставят, отбелязва Ройтерс.

През уикенда британската преса съобщи, че премиерът Дейвид Камерън ще предложи на срещата на върха два отделни бюджета - един за 17-те страни от еврозоната и един за всички останали в ЕС.Той също е против увеличаване на средствата, с които Брюксел се разпорежда.

Снощи пред партийна конференция той коментира и обсъждания на Острова референдум за членството на Великобритания в ЕС, като го нарече „най-чистият, най-ясният, най-простият и най-разумният” начин за получаването на „ново съгласие”.

Според неговите предвиждания в резултат на кризата в еврозоната ще бъдат въведени нови правила в Европейския съюз, предаде Фокус.