Дълговата криза в еврозоната се отрази на Германия, най-голямата икономика в Европа, която е почти в застой през третото тримесечие на годината, сочат официални данни.

Германската икономика нарасна със скромните 0.2% от юли до септември спрямо предишното тримесечие, сочат неокончателни данни на федералната статистическа служба Дестатис, предаде БГНЕС. Те отговарят на очакванията на аналитиците от Daw Jones , които прогнозираха растеж на германската икономика с 0.2%.

Дестатис не съобщава подробен разчет, но оповестени неотдавна данни показаха, че Германия, която досега до голяма степен беше имунизирана от кризата, все повече усеща вредното й влияние. Статистическата служба съобщи, че положителните движещи сили на икономиката са дошли отвън, като износът е надвишил вноса.

Вътрешното частно и обществено потребление са се запазили на досегашните си нива, както и строителството, но инвестициите са намалели. За разлика от изпадналите в рецесия страни от 17-членната еврозона Германия до момента избягваше най-лошите последици от тригодишната криза, която заплашва да доведе до разпадането на валутния съюз. Тя регистрира сравнително стабилен растеж от 0.5% през първото тримесечие на годината, който намаля до 0.3% през второто тримесечие.

Но аналитици предупреждаваха от известно време, че търсенето на изнасяните от Германия стоки, повечето от които отиват в европейски страни, в крайна сметка ще намалее заради задълбочаването на кризата. "Негативните данни в последните седмици и месеци могат да доведат до спад" в четвъртото тримесечие, заявиха аналитици от Натиксис Банк.

Междувременно стана ясно, че френската икономика също е регистрирала слаб растеж от 0.2% през третото тримесечие. Това съобщи Националният институт за статистика и икономически изследвания Insee, който в началото на октомври прогнозираше нова стагнация. След две тримесечия на стагнация в края на 2011 и началото на 2012 г. БВП леко спадна с 0.1% през второто тримесечие на тази година. Insee обяви първоначално нулев растеж за второто тримесечие.

Растежът за цялата 2012 г. ще достигне 0.2%, ако БВП регистрира нулев растеж в последното тримесечие. Това означава, че ще е необходим нов растеж на БВП в четвъртото тримесечие, за да се постигне целта на правителството, което прогнозира растеж от 0.3% през 2012 г. Резултатите са по-високи от очакванията на повечето икономисти и потвърждава тези на министъра на икономиката Пиер Московиси, който очакваше много лек положителен растеж през третото тримесечие.