Докато на правителствата във времената на криза им се налага да пестят всеки цент, хората в Германия имат парични спестявания и имоти на стойност 10 трилиона евро, информира Дойче веле. За сравнение: толкова голям е размерът на задълженията на всички 27 държави-членки на Европейския съюз. Данните са от проучване на Съюза на германските банки.

Все по-богати

Както посочва финансовият експерт Бернд Шпренгер, през последните 60 години германците постепенно са увеличавали богатството си. През 1960-та, или 12 години след паричната реформа, те са имали на разположение 80 милиарда марки, 30 години по-късно натрупаните от тях средства стават 1,4 трилиона, а днес - почти десет пъти повече.

От Съюза на германските банки посочват, че в актуалните данни за десетте трилиона евро са включени паричните спестявания и недвижимите имоти на частните лица, но не и ценности като автомобилите, скъпите мебели, бижутата и колекциите от произведения на изкуството. А дори да се извадят кредитните задължения от 1,5 трилиона, пак остава чиста сума от 8 трилиона.

Сигурността е най-важна

Състоянието, възлизащо на осем трилиона евро, може да покрие четири пъти задълженията на Федерална република Германия, които са 2,1 трилиона. А както сочат сведенията на Европейската статистическа служба Евростат, в третото тримесечие на миналата година 17-те държави от еврозоната са имали дългове от 8,2 трилиона. Общо дълговете на всички страни-членки на Общността, са 10,3 трилиона.

Чистата стойност само на паричните спестявания на германците е 4,7 трилиона евро, т.е. почти половината от общото посочено богатство. Спестявайки, германците държат на първо място на сигурността: над две трети от парите им са на доверено пазене в банките. Само пет процента от тях са инвестирани в акции. А при сравнение с показателите от преди 20 години става ясно, че парите на германците са се утроили: от 1,7 трилиона евро през 1991 на 4,7 трилиона през 2011.