Чудели ли сте се някога какво става със загубения ви багаж? Може би очаквате той да се озове на далечно екзотично място, но всъщност може да е в Алабама.

В Скотсбъро, щата Алабама, се намира магазинът Unclaimed Baggage Center – хале с площ от 3716 кв. м. Щандовете са пълни с предмети от изгубен багаж в цялата страна. Business Insider предлага обиколка в този необичаен магазин.

Добре дошли в Unclaimed Baggage Center в Скотсбъро, щата Алабама

Магазинът отваря врати през 1970 г., когато на предприемчив продавач на застраховки му хрумнала идеята да продава багаж, оставен на автогара във Вашингтон. Той започнал да купува чанти от автогарата и да продава съдържанието им на маси отпред няколко дни в седмицата.

След това разширил практиката си към авиокомпаниите, върнал се в родния си град и така се появил UBC.

Бренда Кантрел, бранд мениджър на UBC, счита, че в магазина се предлагат над един милион стоки във всеки един момент.

Магазинът, който се простира на площ от 3716 кв. м, се зарежда със 7000 нови предмета всеки ден. Бройката е още по-впечатляваща, като се има предвид, че шансът багажът ви наистина да се загуби е само 2%.

Не, авиокомпаниите не продават вещите ви, за да извличат печалба от нещастието ви. Изгубването на багаж е голяма рядкост в наши дни и авиокомпаниите полагат големи усилия, за да ви върнат загубените вещи.

Но след 90-дневно търсене куфарът ви по закон принадлежи на авиокомпанията, въпреки че вероятно ще получите някаква компенсация до тогава. Именно тогава се намесва UBC, която има ексклузивни споразумения с различни авиокомпании, и купува куфарите.

Като най-големия купувач на непотърсен багаж и товар в САЩ, UBC купува също куфари от гари и автокъщи, а понякога и от товарни кораби.

Може би се чудите как въртят бизнес, когато толкова много куфари се връщат при собствениците си, но трикът е, че авиокомпаниите не носят отговорност за нещата, които сте забравили в самолета. Така че е много вероятно да ги откриете в Алабама.

Тъй като чекираният багаж днес се таксува, все повече хора пътуват с ръчен багаж, за да избегнат таксите. Това е манна небесна за UBC, особено за отдела им с електроника.

Наричан „Световната столица на изгубения багаж“, UBC привлича около един милион посетители на година от цял свят.

Той е една от водещите туристически атракции в Алабама.

След като чантите пристигнат в UBC, те преминават през стриктен процес на сортиране.

За всеки един предмет се решава дали да бъде продаден, дарен или изхвърлен на боклука.

Около една трета от вещите се рециклират, една трета се даряват на различни благотворителни организации, като Армията на спасението, а другата една трета се предвижда за продажба.

Вещите, преценени като продаваеми, се почистват в химическото чистене на UBC (най-голямото търговско химическо чистене в Алабама).



Бижутата се чистят и оценяват...

... а електрониката отива към отдел „Защита на протоколите“ за старателно почистване, така че снимките ви от ваканцията няма да се озоват в чужди ръце.

Всичко се продава на цена 20 до 50% от оригиналната цена при продажба на дребно...

... така че изборът на годежен пръстен тук е доста добра идея.

Един човек купил картина от UBC за 60 долара, а по-късно установил, че тя струвала 25 000 долара.

В друг случай мъж от Атланта купил на съпругата си чифт ски ботуши. Оказало се, че това били същите ботуши, които тя изгубила при пътуване няколко години по-рано. Името й било изписано от вътрешната страна.

UBC е дом на музей с най-странните неща, откривани някога.

Сред куриозните предмети са кукла от филма „Лабиринт“, жива гърмяща змия, 50 вакуумирани жаби, гравиран надгробен камък, броня, мумифициран ястреб отпреди близо 4000 години.

Откривани са и някои наистина скъпи вещи – от яке с автографа на Пол Макартни до рокля на Версаче, сватбени рокли на Вера Уанг, платинен Rolex и 5.8-каратов диамант върху платинена гривна, увита в чорап.

Камера от космическа совалка бързо била върната на НАСА, а система за насочване на ракети за изтребител бързо била върната на Air Force.

Но това, което прави UBC толкова велик, е, че е пълен с удивителни вещи. Това не са старомодни вещи, които хората даряват, а вещи, което са искали да отнесат на ваканция.

Най-интересното нещо за UBC е малкото му запазено място в света на модата и технологиите. Картел казва, че е започнала да вижда все повече шалове в магазина, а през годините продуктите на Apple са се увеличили главоломно.

UBC е нещо повече от вехтошарски магазин. Там се провеждат около 26 ежегодни събитияq като „Зимна и ски разпродажба“, собствена версия на Черен петък, при която хората чакат с часове на опашки, за да се снабдят със зимни дрехи.

„Опитваме се да сме различни от обикновен магазин за продажби на дребно, защото не сме точно такъв магазин. Ние сме единствените в света, които правят това“, казва Картел.