Опасността от ментета вече не се ограничава само до предлагане на „луксозни" стоки и аксесоари по уличните сергии с часовници Rolex или евтини чанти Louis Vuitton. Глобалният пазар на фалшиви стоки, достигащ 750 млрд. долара, се развива и усъвършенства до дотам, че днес постепенно обхваща най-различни индустрии като автомобилостроене, козметика и информационни технологии.

Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (Organization for Economic Cooperation and Development - OECD) почти няма страна пощадена от незаконното производство и продажба на стоки. Като това има негативно влияние не само върху излъганите купувачи, но и върху икономика на страните като цяло. Глобалните икономически последствия са по-ниски приходи от данъци и загуба на работни места. Смята се, че само в рамките на държавите в Г20 около 2.5 млн. човека са изгубили работните си места, благодарение на действията на фалшификаторите.

Присъщата за фалшификатите е и опасност за здравето на клиента и вредата върху уредите, произтичащи от използването на нискокачествени суровини, както и от слабия качествен контрол или пълната му липса. Само в рамките на страните-членки на Г20 са отчетени загуби от 100 млн. евро за допълнителни здравни разходи, причинени от фалшиви стоки.

Световни консорциуми като „Бизнес усилия за прекратяване на фалшифицирането и пиратството" (Business Action to Stop Counterfeiting and Piracy BASCAP) обединяват общия опит и стремежи на водещите глобални марки с цел да образоват бизнес компаниите и обществото в световен мащаб за опасността от ползването на ментета. Организацията си сътрудничи с международни и местни институции, за да могат те да заловят производителите на фалшификати и да спрат тяхната дейност.

HP е активен член на BASCAP, като според компанията фалшификатите отговарят за 8% от пазара на консумативи в региона на Европа, Африка и Близкия Изток (EMEA), който е на стойност близо 30 млрд. евро.

През 2009 г. HP инициира изземването на около 2 млн. фалшиви консуматива в EMEA, което е почти двойно в сравнение с предишната година.

От ноември 2009 г. НР и местните органи са иззели 271 989 фалшиви консуматива и компоненти за тяхното производство само в Централна и Източна Европа. През този период НР е подала над 50 сигнала и е провела повече от 43 разследвания, от които 13 са приключили с действия на органите на реда.

Според данни на българското централното митническо управление, през 2008 г. и 2009 г. митническите органи са задържали общо 2261 броя тонерни касети и мастилници за принтери на различни световни марки.