Еврозоната е на път да влезе във втората си рецесия за три години, някога процъфтяващата промишленост в Китай се свива с още по-бързи темпове, а САЩ едва успяват да запазят стопанския си ръст.

Публикувани днес данни от икономически изследвания рисуват картина на едно глобално икономическо неразположение – от Пекин до Берлин, коментира в свой анализ Reuters.

Икономиката в зоната на общата европейска валута ще се свие с 0.5% през настоящото тримесечие, след като стопанският упадък зарази и Германия, най-силната и най-голяма европейска икономика.

Поне това показва индексът, който измерва нагласите на мениджърите по поръчките в производството.

Същият показател в Китай отчете най-ниското си ниво от ноември. В същото време индустриалният растеж в Съединените щати се забави през август, потвърждават последните официални данни.

Изобщо – повсеместно забавяне в темпа на глобалната икономика, обобщава тези индикатори икономистът Филип Шо.

Новото в Европа е пониженият икономически ръст в Германия, който достигна незавидните 0.3% през второто тримесечие на годината.

Вече изглежда не може да се разчита на Федералната република, която да изтегли еврозоната от дълбокото блато, в което е затънала.

Хроничният дефицит на растеж в страните, използващи еврото, ще навреди на усилията за преодоляване на дълговата криза, смятат експертите, цитирани от bTV.

В същото време официалните данни показаха, че икономиката в тези държави се е свила с 0.2% през трите месеца до юни.

Анализаторите очакват тази тенденция да се запази и през сегашното тримесечие.