Пресконференцията след срещата между президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин в Хелзинки предизвика вълна от реакции и в двете държави, предават световните агенции. И докато в Кремъл не крият задоволството си, то във Вашингтон приятелският тон на разговорите между двамата лидери разгневи и републиканците, и демократите.

Броени дни след като специалният прокурор на Съединените щати Робърт Мюлер повдигна обвинения срещу 12 руски граждани за проникване в компютърните системи на представители на Демократическата партия и опит за манипулация на президентските избори през 2016 година, Тръмп открито заяви пред руския президент, че се съмнява в тезата на собствените си специални служби, пише Bloomberg.

"Моите съветници, а и други хора, ми казват, че Русия е виновна. Днес разговарях с президента Путин и той е категоричен, че Русия няма никакво отношение към този въпрос. И аз също не смятам, че тя има интерес от това. Имам доверие и на двете страни", заяви Тръмп след двучасовата среща със своя руски колега в Хелзинки.

Путин пък коментира, че се е надявал Тръмп да спечели изборите, но Москва по никакъв начин не се е опитвала да влияе на резултатите. Президентът на Русия отказа да отговори еднозначно и на въпроса дали притежава компромати срещу Тръмп от времето, когато е развивал бизнес в неговата страна.

"Смятате ли, че се опитваме да събираме компромати за всеки бизнесмен, който посещава Русия? Трудно ми е дори да си представя ситуацията в такива мащаби. Моля ви да не обръщате внимание на тези слухове", заяви Путин по време на пресконференцията.

Той определи срещата в Хелзинки като откровена и полезна. Тръмп също потвърди, че е диалогът е бил продуктивен и че отношенията между САЩ и Руската федерация никога не са били толкова лоши, но сега това е на път да се промени.

И докато в Москва оцениха срещата като абсолютен успех, реакциите в Съединените щати бяха унищожителни. "Тръмп трябва да проумее, че Русия не е наш приятел", заяви лидерът на Републиканската партия в Конгреса Пол Райън. По думите му не може да има никакъв морален еквивалент между Вашингтон и Москва, тъй като има противопоставяне на основни идеали и ценности.

Сенаторът Джон Маккейн определи представянето на Доналд Тръмп по време на срещата с Путин като "срамно". "Няма американски президент, който да се е унижавал по такъв начин пред един тиранин. Вредите, които Тръмп нанася със своя егоизъм, наивитет, фалшива равнопоставеност и симпатии към авторитаризма, са трудно изчислими", заяви Маккейн. Друг републикански сенатор, Линдзи Греъм, сподели, че според нея това е пропусната възможност да се потърси отговорност от Русия за нейната намеса в изборите през 2016 година.

Реакциите на опозицията също бяха безпощадни. Говорителят на демократите в Сената Чък Шумър заяви, че действията на президента Тръмп засилват позициите на враговете на САЩ и отслабват тези на съюзниците им.

"Решението на американския президент да се съюзи с Путин срещу американското разузнаване, американската правосъдна система и американските отбранителни сили е необмислено, опасно и слабо. Президентът постави интересите си над тези на страната", коментира Шумър.

Директорът на американското разузнаване Дан Коутс също реагира след срещата в Хелзинки, като заяви категорично, че за него няма никакво съмнение в руската намеса на изборите през 2016 година и опитите на Москва за подкопаване на американската демокрация.

Бившият директор на ЦРУ Джон Бренън определи пресконференцията на Тръмп като "национално предателство", а доскорошният шеф на ФБР Джеймс Коми, който беше уволнен от Тръмп, сподели че за него това е "денят, в който американски президент е застанал на територията на чужда държава редом до един лъжец и убиец и е отказал да подкрепи собствената си държава".

След срещата в Хелзинки Тръмп се опита да потуши напрежението, използвайки характерния за него инструмент за комуникация - профила си в Twitter.

"Както съм казвал много пъти и преди, аз вярвам на моето разузнаване. Но въпреки това осъзнавам, че за да построим едно по-добро бъдеще, не бива да се фокусираме изцяло върху миналото. Като двете водещи ядрени сили в света, трябва да се разбираме", написа американският президент в социалната мрежа.

Някои от близките му сътрудници в Белия дом споделят, че Тръмп се придържа строго към своята стратегия за водене на преговори. Според тях той следва принципа, че със съюзниците трябва да се подхожда от по-твърди позиции, докато на неприятелите трябва да се предлагат известни отстъпки. По думите им, сближаването с Русия ще помогне за решаването на редица глобални проблеми - от стабилизирането на Близкия Изток до съкращаването на ядрения арсенал.

Критиците на Тръмп обаче посочват, че на срещата с Путин не е бил повдигнат нито един от тези въпроси - нито кризата в Сирия, нито анексията на Крим, нито ядреното разоръжаване.

Според дипломатически наблюдатели, цитирани от BBC, евентуалното продължаване на двустранните преговори между Вашингтон и Москва ще е много трудно. Особено с оглед на силните негативни реакции в САЩ след срещата. Съюзниците на Съединените щати в НАТО са объркани от позицията на американския президент, опасенията от ескалация на тъговския конфликт с Китай все още са налице, а и в самото ядро на администрацията в Белия дом няма единодушие за водещата линия на американската външна политика.