На фона на обтягането на отношенията между Русия и Запада заради конфликта в Южна Осетия все повече се чуват гласове, призоваващи за създаването на "северноатлантически енергиен алианс" ( Wall Street Journal), а британският министър на външните работи Дейвид Милибанд призова за намаляване на покупките на руски петрол и газ.

"Политиците обикновено имат суперидеи, които просто не могат да бъдат реализирани. Да се призовава към съкращаване на руски газ е същото, като да ви помолят да дишате по-рядко", коментира един от най-авторитетните американски анализатори на Русия Маршал Голдман- професор от Харвардския университет, за РИА Новости.

Енергийната зависимост на Европа е изключително силна. По времето на Роналд Рейгън Германия си постави за цел да намали вноса на руски газ до 25% от общия обем. Сега обаче той осигурява 42% от общия обем.

"Сценарият на стопроцентовата зависимост на Европа от руския газ е напълно реален и тя започва да нервничи. Китай беше много по-предпазлива от нея и не се свърза с руските тръби", коментира Голдман, "За никого не е тайна, че газът е най-силното дипломатическо оръжие на Русия. Петролът позволява алтернативи- той може да се доставя и с танкери. Докато Москва може да използва монопола си като инструмент за отстояване на политически интереси и отпор".

Годман напълно подкрепя тезата, че конфликтът в Южна Абхазия е свързан с желанието на Русия да си осигури монопол на европейските пазари.

"Русия никога не е била по-силна. Сега, когато петролът и газът управляват света, ние няма с какво да се противопоставим на Москва нито в рамките на Г8, нито на СТО", заявява той и допълва, че самата Русия все още не осъзнава напълно нито силата, нито отговорността си.