Гръцкият парламент одобри непопулярния план за икономии, с който избави страната от банкрут и й осигури втори спасителен пакет от ЕС и МВФ, докато насилието в центъра на Атина ескалираше и се разпространяваше из цялата страна.

Редица кина, кафенета, магазини и банки бяха подпалени от облечени с черни маски протестиращи, които се сблъскаха с органите на реда пред парламента. Държавната телевизия съобщи, че насилието е обхванало Солун, туристическите о-ви Корфу и Крит и редица градчета в централната част на страната. Поне 34 сгради бяха подпалени в центъра на Атина. Голям брой магазини бяха ограбени, информира БГНЕС.

В отговор министър-председателят Лукас Пападимос осъди най-тежките нарушения на реда от 2008 г. насам, когато в Гърция се надигна вълна от насилие заради убийството на 15-годишно момче. "Вандализмът, насилието и разрушенията нямат място в една демократична държава. Те няма да се толерират", подчерта премиерът пред парламента преди вота.

Пападимос освен това предупреди депутатите, че ще направят голяма грешка, ако отхвърлят пакета, предвиждащ свирепи съкращения на заплатите, пенсиите и работните места. При подобно развитие на събитията мястото на Гърция в Европа ще бъде застрашено, заяви той. "Ще бъде огромна историческа несправедливост, ако страната, от която извира европейската култура, изпадне в банкрут и поради една или повече грешки се окаже в национална изолация и отчаяние", подчерта Пападимос.

Финансовият министър Евангелос Венизелос пък заяви, че планът трябва да бъде подкрепен, тъй като отпуска на Гърция общо 130 млрд. евро и спасява страната от сигурен фалит. "Ситуацията е съвсем проста. Днес в полунощ, преди пазарите да отворят, гръцкият парламент трябва да изпрати ясно послание, че държавата ни може и ще (подкрепи споразумението)", каза Венизелос.

Въпреки това германският министър на икономиката Филип Рьослер обяви, че Атина трябва да провежда повече реформи. Той освен това отбеляза, че страната продължава да изостава в това отношение от Португалия и Испания.

Новите мерки за икономии ще затегнат допълнително колана на обикновения грък. Те предвиждат 22-процентово съкращение на минималната работна заплата (32% за работниците под 25 години), дерегулация на пазара на труда и куп от данъчни и пенсионни реформи.

Днешният хаос пред гръцкия парламент доказа колко трудно е да се приложат мерките. Според очевидци, редица сгради в Атина са обгърнати от пламъци, а в небето над столицата се издига гъст дим. "Изправени сме пред разруха. Нашата държава, нашият дом се превърна в огнище. Центърът на Атина е в пламъци. Не можем да позволим на популизма да изгори страната ни", категоричен бе консервативният депутат Костис Хацидакис.

Небето над площад "Синтагма", намиращ се пред парламента, е изпълнено с гъст дим, а под него полицията води ожесточени борби с младежите, хвърлящи парапети, камъни и бомби по органите на реда. По неофициални данни броят на протестиращите в столицата е над 100 000 души. Ужасени гърци и туристи бягат от осеяните с камъни улици, прикривайки се в местни хотели. Според частната телевизия НЕТ, инциденти са възникнали в Хераклион – столицата на о-в Крит, както и в градовете Волос и Агринио.