Част от привържениците на американския президент Доналд Тръмп смятат, че политиката му срещу имигрантите засяга единствено хората, които се опитват да пресекат границата нелегално.

Оказва се обаче, че в центровете за задържане на бежанци попадат все повече жители на Централна и Латинска Америка, които търсят убежище по законовия ред, пише Bloomberg.

"Страната ни е пълна, окръгът е пълен и секторът е пълен. Няма как да ви приемем. Съжалявам, но трябва да се върнете", заяви Тръмп по време на една от последните си пресконференции.

Действията му показват, че той е наистина сериозен в намеренията си да ограничи миграционния поток към Съединените щати. Във вътрешното министерство на страната бе извършена сериозна чистка и бяха освободени служителите, които, според президента, не са били достатъчно "твърди" в провеждането на новата линия.

Грижата за мигрантската политика беше възложена на хардлайнера Стивън Милър, припомня още изданието. Това е сигнал, че контролът на границата с Мексико по всяка вероятност ще бъде затегнат още повече.

Но дали наистина страната е "пълна" и не може да поеме повече имигранти, както твърди Тръмп? Отговорът, според Bloomberg, е по-скоро отрицателен.

На първо място, Съединените щати може и да са с по-голяма гъстота на населението от държави, като Канада и Австралия, но въпреки това си остават една от най-слабо населените развити икономики.

В САЩ живеят средно по 92.5 души на квадратна миля (около 2.6 кв. км). За сравнение, в Германия показателят е 611.5, във Великобритания - 712.7, а в Япония - 903.6.

Разбира се, гъстотата на населението не е единственият измерител на способността на една държава да интегрира мигранти. Една голяма част от земите на Канада и Русия, например, не са подходящи за постоянно обитаване, докато в Австралия липсват достатъчно обработваеми площи, тъй като пустините заемат огромен дял от територията на страната.

В Съединените щати обаче има достатъчно земя за обработване - около 16.6%. В Китай, който е с четири пъти по-голямо население от САЩ и приблизително същата територия, този дял е едва 12.7%.

САЩ са един от водещите производители на хранителни и земделски продукти в света, както и най-големият износител. Страната няма никакъв проблем с изхранването на много по-голямо население от това, което в момента населява територията ѝ.

Също толкова важен природен ресурс е и водата, особено с оглед на ефектите от климатичните промени. В това отношение САЩ отново изглеждат в много по-изгодна позиция от останалите развити икономики.

Средностатистическият американец може да разчита на 8 800 кубични метра запаси от прясна вода. В Япония на човек от населението се падат средно по 3 400 кубични метра, във Франция - 3 000, във Великобритания - 2 200, в Китай - 2 100, а в Германия - 1 300.

Т. нар "шистова революция" от последните години пък гарантира на Съединените щати и тяхната енергийна автономия. Така че от гледна точка на природните ресурси, страната в никакъв случай не изглежда "препълнена".

Много щати, включително Ню Йорк, Илиноис, Кънектикът и Луизиана, всъщност губят население през последните години. Тази тенденция се наблюдава и в много от мегаполисите от ранга на Чикаго, Детройт, Балтимор и Сейнт Луис.

САЩ обмисля мита върху стоки от ЕС за 11 млрд. долараАдминистрацията на Доналд Тръмп има проблем със субсидиите за авиоконцерна Airbus


Общият прираст на населението в САЩ все още е положителен, то темповете на растеж се забавят. През 2018 г. е отчетено увеличение с 0.62% - наполовина на това от 90-те години на миналия век. До голяма степен това се дължи именно на по-слабия приток на мигранти от Мексико, както и на спада в раждаемостта.

В момента американките раждат средно по 1.8 деца, което е под т. нар. "минимум на възпроизводство" от 2.1 деца на семейство. Това означава, че без привличането на хора от други места по света, населението на страната скоро ще достигне своя пик и ще започне да намалява.

Освен това спадът в раждаемостта не изглежда като временно явление, продиктувано от финансовата криза, а като дългосрочна структурна промяна.

Икономистите предвиждат, че раждаемостта ще продължи да намалява и ще достигне нива от 1.4 - 1.5 през следващото десетилетие. Това ще постави Съединените щати в ситуация, подобна на тази в Япония, където издръжката на възрастните хора засилва икономическия натиск върху работещото население и намалява интереса на местните компании към инвестиции в страната.

Излиза, че по-голямата част от Съединените щати е изправена не пред заплахата от "препълване", а точно обратното - от обезлюдяване. Парадоксалното е, че малък брой градове (т. нар. "суперзвезди"), като Ню Йорк Сити, Лос Анджелис и Сан Фанциско, наистина създават впечатление за пренаселеност.

Това се дължи на факта, че през последните десетилетия те станаха дом на разрастващите се технологични клъстъри и привличат все повече млади, квалифицирани и високоплатени специалисти от всички краища на света. Едно от последствията на тази тенденция бе рязкото поскъпване на недвижимите имоти в тези райони.

Всичко това води до извода, че демографските проблеми в Съединените щати са много специфични на локално ниво. Вместо да спира имигрантите, които искат да влязат в страната, правителството би трябвало да ги стимулира да се насочат именно към местата, които се нуждаят от раздвижване на икономиката.

Едно от решешнията е да се издават т. нар. "местни визи", които да важат само за определен регион, пише още изданието. Дори и нискоквалифицираните служители биха могли да вдъхнат нов живот на обезлюдяващите се градове и села.

Затварянето на границата и ограничаването на мигрантския поток обрича САЩ на неизбежен демографски спад. Допускането, че страната е "препълнена" би било огромна историческа грешка, се казва още в материала на Bloomberg.