Климатичната активистка Грета Тумберг ще използва наградата си от 1 млн. шведски крони (102 хил. долара), която спечели наскоро, за да създаде организация с идеална цел.

Тунберг получи през декември наградата Right Livelihood Award, която е известна като „алтернативната Нобелова награда”.

Организацията зад наградите обяви през тази седмица, че Тунберг ще вложи парите в създаването на фондацията The Greta Thunberg Foundation, предава CNBC.

Младата активистка ще използва НПО-то, за да промотира екологична и социална устойчивост, както и борба срещу проблемите, свързани с психичното здраве.

17-годишната шведка обяви през януари чрез Instagram, че ще създаде фондацията, както и че ще патентова името си като търговска марка. Тунберг ще запази и марката Fridays for Future, както се нарича ученическото й протестно движение.

Организацията Right Livelihood Foundation посочва, че е превела паричната награда за създаване на фондацията, като сумата ще бъде използвана и за благотворителни цели.

Тунберг заявява, че нейната фондация ще бъде изцяло с идеална цел, което означава, че няма да се бори за реализиране на печалби. Освен това активистката посочи, че „няма интерес към филантропията” в изявлението си през януари.

Тя обясни, че фондацията е нужна, за да управлява парите, идващи от дарения и награди, по прозрачен начин.

Тунберг получи наградата „за вдъхновяване и засилване на политическите искания за спешни климатични действия, отразяващи фактите на учените”.

В допълнение към наградата, Тунберг беше определена от списание Time за „Човек на годината за 2019 г.”. Като повод за признанието отново се посочва протестната й дейност. Шведката е най-младата личност, която получава признанието на изданието.

Защо Грета Тунберг патентова името си?Природозащитничката Грета Тунберг обяви в Instagram, че е подала документи, за да патентова името си

Тунберг придоби световна известност през 2018 г., след като пропускаше училище всеки петък, за да протестира пред сградата на парламента в Швеция, призовавайки за действия срещу климатичните промени.

Оле фон Уекскул, изпълнителен директор на Right Livelihood Foundation, посочва, че са необходими спешни и дългосрочени действия, за да спрем климатичните промени и да създадем общество, което действа устойчиво по множество въпроси.

Той добавя, че психичните заболявания са проблем по света, който често бива пренебрегван.

Right Livelihood Foundation вярва, че фондацията на Тунберг може да има чудесен принос и да провокира така необходимата промяна.