Икономиката на САЩ, която забави темповете на своето възстановяване, може отново да изпадне в рецесия, смята бившият ръководител на Федералната резервна система Алън Грийнпсан. Експертите на бързат с оценката, но отбелязват, че в близката половин година САЩ вероятно ще имат слаб икономически ръст заради прехода от държавна подкрепа към потребителски разходи.

„Настъпи пауза в процеса на възстановяване, умерено възстановяване. А паузата се възприема като квазирецесия", каза Грийнпсан пред NBC. Според него икономиката на САЩ действително може да премине в отрицателната зона, ако цените на имотите, които през 2009 г. се стабилизираха, отново тръгнат надолу. Ако цените се запазят на настоящите нива, най-лошото стечение на събитията в икономиката ще бъде избегнато.

Грийнспан ръководеше ФРС от 1987 до 2006 г. и мнозина отдават вината за финансовата криза именно на него.В края на миналата седмица стана очевидно, че над щатската икономика се надигат буреносни облаци: ръстът й се съкрати с 3.7% през първото тримесечие и 2.4% през второто. Въпреки това редица икономисти не споделят мнението на Грийнспан.

Икономистът Зак Пенли от Nomura обясни: „Той няма предвид, че икономиката е в рецесия. Просто за разлика от кризата в края на 80-те се възстановяването протича мъчително бавно".

Г-н Грийнспан има свои възгледи за слабите темпове на растеж- че те не засегнаха едрият бизнес и състоятелните американци. „ Останалата част от икономиката, малкият бизнес, малките банки и голяма част от работната сила, вече дълго не работят, а това разкъсва икономиката".

И докато властите в САЩ се чудят как да избегнат повторение на рецесията, редица големи инвеститори решиха да се презастраховат. Например ръководителят на Pimco Бил Грос се опасява от дефлация и се насочи към инструменти, които гарантират процентен доход- привилегировани акции и облигации.