Стотици хора се стекоха на летището в афганистанската столица Кабул в опит да напуснат града, след като той падна в ръцете на талибаните.

Лидерите на радикалната групировка обявиха войната в Афганистан за приключена.

Част от цивилните граждани, бягащи от Кабул, са се опитали да се качат на полет на военновъздушните сили, което е наложило американските военни да открият огън. По предварителна информация при стрелбата е имало и жертви.

Целият персонал на американското посолство, включително и посланика Рос Уилсън, са били евакуирани от сградата с хеликоптер.

Въздушното пространство над Афганистан в момента е извън контрол, а местната гражданска въздушна адмистрация призова авиокомпаниите да пренасочат полетите си и да изберта други маршрути.

В неделя Пентагонът даде заповед на около 1000 военнослужещи, които все още се намират на територията на Афганистан, да помогнат за евакуацията на американските граждани от страната, както и на афганистанците, които са работили заедно с тях.

Има и други държави, сред които Франция, Германия и Нова Зеландия, които също предприеха мерки за евакуация на гражданите си от Афганистан. Русия и Турция пък обявиха, че засега не виждат нужда да евакуират посолствата си.

Действащият президент на страната Ашраф Гани също напусна страната, като обяви във Facebook профила си, че по този начин иска да предотврати по-нататъшни кръвопролития и сблъсъци с талибаните, които биха застрашили живота на хиляди невинни хора.

Междувременно, генералният секретар на Организацията на обединените нации Антонио Гутериш изрази притеснението си за спазването на правата на жените в Афганистан. В социалните мрежи се появиха коментари, че талибаните екзекутират някои от предалите си афганистански полицаи и военни.

Има информация и за няколко случая на насилие над жени в големите афганистански градове, които доскоро бяха под контрола на правителствените сили.

Говорителят на талибаните Момахад Наим заяви, че новият режим не желае страната да изпада в изолация и призова за мирни международни преговори.

"Ние няма да позволим държавата ни отново да се превръща в цел, но не искаме да навредим на никого", каза Наим.

Много афганистанци обаче се страхуват, че радикалните практики на режима на талибаните, управлявал страната от 1996 до 2001 г., ще бъдат възобновени. Тогава жените нямаха право да работят и да излизат сами от вкъщи, а за нарушаване на законите на шариата се налагаха брутални наказания, като убиване с камъни, публични побоища и убийства.