Хората, които хъркат, са изложени на три пъти по-голям риск да умрат от коронавирус, ако се стигне до прием в болница, сочи ново проучване.

Учени от Университета в Уоруик са направили проучване на 18 изследвания относно връзката между обструктивната сънна апнея и коронавируса.

Те са открили, че хората, които страдат от това състояние, което поражда хъркане и давене, когато мускулите на гърлото се отпуснат и временно блокират притока на въздух по време на сън, са изложени на по-голяма вероятност да бъдат приети в болница или да умрат, ако се заразят с коронавируса.

Това състояние е най-често срещано при хора, които страдат от диабет, наднормено тегло, което също така увеличава риска, ако се заразят с Covid-19, пише DailyMail.

Във Великобритания около 1.5 милиона души се смята, че страдат от обструктивна сънна апнея, а 85% от случаите не са диагностицирани. В САЩ около те са около 22 милиона души.

Според учените са необходими още проучване относно ефекта на сънната апнея върху пациентите с Covid-19.

Експерти, сред които доктор Мишел Милър, обаче признават, че „няма да е изненадващо“, ако ефектът е негативен.

Създадоха слушалки, които заглушават и най-силното хъркане Край на безсънието и скандалите в семейството

Обструктивната сънна апнея е свързана с други заболявания като наднормено тегло, за които вече се знае, че увеличават риска при коронавирус.

„Това е група пациенти, които би трябвало да са по-наясно с факта, че обструктивната сънна апнея може да бъде допълнителен риск, ако се заразят с Covid-19“, казва доктор Милър.

Те трябва да спазват стриктно предписаното им лечение и да вземат колкото се може повече предпазни мерки, за да ограничат риска, като това да носят маска, да практикуват социално дистанциране и да се тестват веднага щом забележат някакви симптоми.

От проучванията, които експертите са разгледали, 10 са насочени към обструктивната сънна апнея, а останалите осем разследват риска от смърт от коронавирус.

Проучване в Diabetologia сред 1 300 диабетици и хора със сънна апнея установява, че рискът при смърт от тях е 2.8 пъти по-голям след седем дена в болница.