Хеджфондовете са намалили „бичите“ си залози за суровините за пръв път през този месец, вследствие на слабите очаквания за активността в производствения сектор в Китай и Европа. Повишените опасения за състоянието на еврозоната и успешността на предприеманите мерки за изваждането й от криза също са натежали в тази посока.

Портфолиомениджърите са понижили нетните си позиции в търгуваните щатски фючърси с 1.7% до 1.307 милиона контракта за седмицата, приключила на 18 септември. Това бе промяна на тенденцията на увеличаване на позициите от предходните две седмици, което ги отведе до 16-месечен максимум.

Индексът, следящ представянето на 24 основни суровини - Standard & Poor’s GSCI Spot Index, загуби 4.4% от стойността си през изминалата седмица, или първото понижение от края на юли.

Индексът, следящ активността в производствения сектор, се очаква да се понижи за 11-ти пореден месец през септември.

Същият индикатор относно Европа се е понижил до 39-месечен минимум, според изнесени данни в края на миналата седмица.

Световните финансови пазари са отбелязали загуба на пазарна капитализация в размер на 603.2 млрд. долара през изминалата седмица.

Деветнадесет от 24-те следени от индекса суровини са отбелязали понижение през изминалата седмица. Най-голям е бил спадът при соята в размер на 6.7%, следван от поевтиняването с 6.2% на петрола. Какаото загуби 4.6% от стойността си, а царевицата – 4.3%.

Днес суровините продължиха със загубите си, като петролът загуби нови 1.2% от стойността си.