Икономиката на САЩ е била "много близо" до срив, след което е можело да последва втора Голяма депресия и правителството не е имало друга алтернатива освен да се намеси и да спаси финансовите компании, заявява бившият финансов министър на САЩ Хенри Полсън.

"Имаше времена, когато кредитните пазари на практика бяха замръзнали и когато големите промишлени компании имаха проблеми с набирането на средства," казва Полсън в интервю за Bloomberg Television. "Тогава знаех, че сме на ръба."

"Безработицата като нищо щеше да скочи до 20%," казва той. "Това щеше да означава още милиони изгубени работни места, милиони изгубени жилища и трилиони долари изгубени спестявания. Щеше да бъде ужасно."

Полсън, които публикува мемоарите си "На ръба," заявява, че разбира критиките по отношение на спасяването на финансови институции като Bear Stearns Cos. и American International Group Inc.

"В тази страна никой не харесва подобни спасявания," казва той. "Не ми харесваха нещата, които трябваше да направим, но те бяха много по-добри от другата алтернатива."

Бившият финансов министър заявява, че за централната банка и за законодателите е било по-трудно да се справят с кризата, която се задълбочава след фалита на Lehman Brothers през септември 2008 г., тъй като това се случва точно преди изборите.

"Кредитната криза не можеше да дойде в по-лош момент," казва Полсън, тъй като членовете на Конгреса с неохота са гласували за подпомагането на финансовите институции.

Фалитът на Lehman Brothers Holdings Inc. беше особено труден момент, споделя той. "Ако сте управлявали компания на Уолстрийт, както аз съм го правил, е просто ужасно да видите как една компания фалира по този начин и да знаете какво ще се случи с икономиката."

За разлика от Bear Stearns, която беше придобита с помощта на държавата от JPMorgan Chase & Co, за Lehman нямаше купувачи, което означаваше, че правителството не можеше да се намеси, казва Полсън.

Братът на Полсън Ричард, който е работил за Lehman в Чикаго, е сред тези, които губят работата си.

"Разбира се, че говорих с него," казва бившият министър на финансите. "Това беше много тъжно за него. Той понесе значителни загуби. Това не е нещо, което някой искаше да се случи."

Полсън също така изказва похвали за хората, с които е работил в най-близко сътрудничество по време на кризата. Той описва председателя на Федералния резерв Бен Бернанке като "наистина умен, страхотен икономист и страхотен икономически историк."

Тимъти Гайтнър, който в момента заема поста финансов министър и по това време е президент на ФЕД в Ню Йорк е "страхотен кризисен мениджър, хладнокръвен и спокоен когато е под напрежение," казва Полсън. Гайтнър е критикуван за начина, по който ръководи министерството на финансите, но според Полсън той "върши великолепна работа."