Холандската икономическа машина продължава мощно напред, независимо дали страната има правителство или не.

Докато временното правителство на премиера Марк Рюте се подготвя да обяви бюджета си за 2018 г. по-късно днес, икономиката на страната нараства с най-бързи темпове от десетилетие насам.

Новото правителство на страната все още не е сформирано, повече от 185 дни след парламентарните избори през март, което е вторият най-дълъг подобен период от Втората световна война насам.

Мнозина гледат на силното представяне като на индикация, че заложените в Европа системи след дълговата криза през 2008 г. помагат за предпазването на страната от ефектите от международните събития и полическата несигурност у дома.

“Има ли голямо значение, че имаме временно правителство? Не, честно, няма,” казва старши икономистът от ING Groep NV Марийке Блом пред Bloomberg. “Засега икономиката е в добра форма. Въпреки че има неща, които може да бъдат подобрени, не смятам наистина, че те са много спешни.”

Опасенията относно търговския стокообмен след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ, гласуването за брекзит и несигурността около изборите във Франция почти не са оказали влияние на холандската икономика, която бележи ръст от 1.5% през второто тримесечие, в сравнение с предходните три месеца на годината.

ING, ABN Amro Group NV и Rabobank UA завишиха прогнозите си за годишния ръст на икономиката, като вече очакват повишение от над 3%.

Ако трите най-голями холандски банки се окажат прави, икономическият растеж на Холандия тази година ще е по-голям от този на Франция, Италия, Испания, Германия и на еврозоната, като цяло, сочат прогнози, събрани от Bloomberg.

Докато политиците в страната не успяват да намерят общ език, холандската икономическа машина не спира. Вдигането на пенсионната възраст и намаляването на помощите за здравеопазване помогнаха на Холандия да излезе пред други страни в ЕС по отношение на защитаването на икономиката от застаряването на населението.

Страната има нужда да реформира допълнително данъчната си система, но “това е в по-дългосрочен план,” казва Блом.

Напрежението, под което бе поставена системата след финансовата криза, също така е отслабнало, казва Ханс Шенк, преподавател по икономика в Университета на Утрехт.

Компаниите процъфтяват

“Финансовите институции се възстановиха, което е важен сигнал за другите компании, че могат да се доверят на икономиката и да увеличат инвестициите си,” казва той.

Холандия, която национализира финансови компании по време на кризата, този месец намали дела си в ABN Amro и продаде дела си в застрахователя ASR Nederland NV.

Двигателите на холандската икономика - индустрии, сред които и технологиите и здравните науки, и компании като Royal Philips NV, NXP Semiconductors NV и Royal DSM NV, продъфтяват.

През лятото Philips обяви поредица от придобивания, в това число закупуването за 1.7 млрд. долара на Spectranetics Corp., което бе третата сделка за компанията в сектора на здравеопазването.

Производителят на машини за чипове ASML Holding NV отчита 25% ръст на приходите тази година, докато производителят на витамини DSM обяви най-голямата си тримесечна печалба от девет години. NXP ще бъде придобита от Qualcomm Inc. в най-голямата сделка в индустрията на чиповете.

Нещата обаче не изглеждат толкова добре на политическия фронт. Възходът на Герт Вилдeрс хвърли сянка над Холандия и останалата част на Европа преди изборите през март, като популисткият лидер в момента е изолиран от каквито и да било дискусии за съставяне на правителство.

Холандците до голяма степен игнорират усложненията на коалиционната политика. Нагласите на Вилдерс срещу Европа и срещу имиграцията можеше да бъдат бреме за холандската икономика.

Коалиционни преговори

Тъй като около една трета от БВП на страната идва от износ, Холандия извлича ползи от членството си в ЕС. На изборите на 15 март партията на Рюте спечели най-голям процент от гласовете, предупреждавайки за разпространението на популизма и за икономическия хаос, който би могъл да настане.

Рюте в момента трябва да обедини лидерите на хрстиянските партии CDA и Християнски съюз и Демократите, за да си гарантира оглавяването на трети кабинет. Сред спорните въпроси са евтаназията, климатът, имиграцията и пазара на труда.

Въпреки това, икономическите играчи в страната са уверени, че по общите въпроси всяко ново правителство би следвало курса от последните няколко години.

Шефовете на големи холандски компании са подчертавали, че голяма част от приходите им са генерирани извън малката страна, което ограничава ефекта от краткосрочните промени от управлението у дома. Техните опасения са насочени към промените в цените на суровините или продуктите, понижения на основни пазари и поскъпването на еврото.

Дефлацията при храните е сериозно опасение за Royal Ahold Delhaize NV, падащите цени на петрола притесняват Royal Dutch Shell Plc, докато Philips следи притеснено плана за здравеопазването на Тръмп, а Akzo Nobel изпитва затруднения с мерките на Китай срещу компаниите, които замърсяват околната среда.

“Фактът, че страната няма правителство, което не прави нищо в момента, може би дори е ползотворен,” според Блом от ING.