Американсите власти повдигнаха обвинения на 50 души, сред които и актрисите Фелисити Хъфман и Лори Лафлин, за участие в измамна схема на стойност 25 млн. долара, която помагала на заможни американци да вкарват децата си в елитни университети, като Йейл и Станфорд.

Най-мащабната измамна схема с приема на студенти в САЩ, разкривана някога, е дело на малка компания за подготовка на студенти в Нюпорт бийч, Калифорния.

Тя разчитала на подкупването на треньори, мними кандидат-студенти, които се явявали на тестове и дори на фалшифицирани снимки, представящи кандидат-студенти като елитни спортисти с цел децата на богати родители да бъдат приети в университети.

“Тези родители са като каталог на богатството и привилегиите,” казва щатският прокурор в Бостон Андрю Лелинг. “Приемът на всеки студент чрез имама е ставало за сметка на друг честен и наистина талантлив кандидат-студент, който е бил отхвърлян.”

Уилям “Рик” Сингър се призна за виновен по обвиненията, свързани със схемата, разработена от неговата компания Edge College & Career Network, която таксувала от 100 000 долара до 2.5 млн. долара на дете за своите услуги.

Плащанията били маскирани като дарения за фалшива благотворителна организация, която Сингър ръководи.

“На практика подкупвах треньори за място,” казва Сингър в съда, след като се признава за виновен по обвиненията в рекет, пране на пари и възпрепятстване на правосъдието. “А това се случваше много често.”

Чуждите студенти в САЩ мамят в пъти повече от американскитеКултурни различия са в основата на този феномен, според изданието WSJ

Фелисити Хъфман, популярна най-вече с ролята си в сериала „Отчаяни съпруги“, бе сред останалите около 20 други обвиняеми, които се явиха в съда.

Хъфман бе освободена срещу гаранция от 250 000 долара, но трябва да се яви отново в съда на 29 март.

Срещу съпруга на Хъфман - актора Уилям Х. Мейси, не бяха повдигнати обвинения, но от прокуратурата заявиха, че той също е “обект на разследването.”

Съпругът на актрисата Лори Лафлин - Мосимо Джанули, моден дизайнер, известен със своята марка Mossimo, бе освободен срещу парична гаранция от 1 млн. долара. Лафлин, която е известна с участието си в сериала “Пълна къща” и продължението му по Netflix, също се сдоби с обвинение.

Това е поредният случай с измама, който разтърсва света на елитните университети в САЩ. В последните години властите повдигнаха обвинения на китайски граждани за измама на приемните изпити, а през 2016 г. след пробив на сигурността стотици от въпросите за изпитите станаха публично достояние.

В последната операция са участвали около 300 агенти. От прокуратурата засега са обявили имената на 33-а родители, 13 треньори и сподвижници на бизнеса на Сингър.

Някои от родителите, срещу които бяха повдигнати обвинения, са Мануел Енрилез, главен изпълнителен директор на Hercules Capital Inc; Гордън Каплан, съпредседател на международната адвокатска кантора Willkie Farr & Gallagher; Бил Макглашан-младши от TPG Capital; и Дъглас Ходж, бивш главен изпълнителен директор на инвестиционната компания Pimco.

Авторите на престъпната схема и родителите, които са платили, за да се включат, са заплашени от до 20 години затвор, ако бъдат признати за виновни.

Според прокуратурата по време на телефонен разговор със заможен родител, Сингър обобщава своя бизнес по следния начин: “Това, което правим, е да помагаме на най-богатите семейства в САЩ да вкарат децата си в университет.”

Засега няма повдигнати обвинения срещу студенти, а според властите в някои случаи те дори не са знаели за схемата.

Според прокуратурата университетите трябва да решат какво ще правят със студентите, приети чрез измама.

Треньорът на женския отбор по футбол на Йейлския университет Рудолф Мередит, който заемаше поста в продължение на 24 години, подаде оставка през ноември. Срещу него е повдигнато обвинение, че е приел 400 000 долара подкуп от Сингър и се очаква да се признае за виновен.

Джон Вандемор, бивш треньор по ветроходство в Станфодския университет, който работел със Сингър, се призна за виновен вчера.

Според властите схемата е заработила през 2011 г. и е помогнала за приема на деца в Тексаския университет, Джорджтаун, Уейк форест и Калифорнийския университет.

Част от схемата включвала съвет към родителите да лъжат провеждащите изпитите, че детето им има нарушена способност за обучение, което им позволявало да получават допълнително време.

Родителите след това избирали един от двата изпитни центъра, които компанията на Сингър контролирала – в Хюстън, Тексас, и в Западен Холивуд, Калифорния.

Провеждащите изпитите в тези два центъра са обвинени, че са приели подкупи в размер на десетки хиляди долари от Сингър, за да позволят на клиентите му да мамят на изпитите или като пускали друг човек да положи теста вместо тях.

Сингър преди това се договарял с родителите за това какъв резултат приблизително искали детето им да получи.

Сингър също така помагал на родителите да заснемат фотосесии на децата им, докато практикуват някакъв спорт или дори слагал с Photoshop главите им върху телата на спортисти, свалени от интернет, за да преувеличи атлетичните им предимства.