Хонконгски имотен магнат, който има тесни връзки със САЩ, заяви, че Вашингтон в крайна сметка ще съжалява за търговската война срещу Китай.

Настоящата политика на САЩ е недалновидна и е обречена на провал, според Рони Чан, председател на Hang Lung Properties, която разполага с търговски и жилищни сгради в Хонконг, Шанхай и други градове в континентален Китай.

Тя само ще предизвика Китай да се развие по начин, който, в крайна сметка, е против интересите на САЩ, заяви Чан по време на имотна конференция в Хонконг.

"Всъщност, ако ме попитате кой е най-големият губещ в търговската война между САЩ и Китай, ще ви кажа, че това всъщност са Съединените американски щати," казва Чан - виден филантроп, чието семейство обяви дарение в размер на 350 млн. долара за Харвардския университет през 2014 г.

Според него, търговията не е най-големият фактор за САЩ. Това по-скоро са отдавнашните притеснения на Вашингтон относно технологичното развитие на Китай, което може да се превърне във военна заплаха, в това число и в кибер войната.

Яо Мин

Да се опитваш да спреш това, вместо да поддържаш влияние чрез сътрудничество, в сфери, като космонавтиката, суперкомпютрите и транспорта, всъщност, има обратен ефект, предупреждава Чан.

Подобен натиск "принуждава Китай да развива технологиите си по-бързо," казва той.

В икономическата сфера, според Чан, търговската война също така принуждава Китай да увеличи международната употреба на своята валута - юана.

Чан посочва, че китайската валута е далече от това да се конкурира с долара за световно върховенство, но юанът ще се използва все повече за китайски търговски сделки, в това число със страни, като Русия и Иран.

Той отчита, че търговският излишък на Китай означава, че страната разполага с по-малко боеприпаси, за да отговори подобаващо на наложените от САЩ мита и че Пекин ще понесе известни икономически несгоди, но според него, китайската икономика "може да понесе болката" предвид мащабите си.

"Китай днес е Яо Мин," казва той, сравнявайки втората най-голяма икономика в света с китайската баскетболна звезда, който игра в НБА.

Според Чан, САЩ може, в крайна сметка, да няма избор и да се налага да си сътрудничи с Китай не само на капиталовите пазари, но и в много други отношения.

Той също така смята, че вероятно следващата световна финансова криза ще е необходима, за да може Вашингтон да осъзнае, че има нужда от сътрудничество с Пекин.