Италия е готова да блокира евентуално споразумение за европейския бюджет 2014-2020 година, ако той не е справедлив и противоречи на нейните интереси, предупреди днес италианският министър по европейските въпроси Енцо Моаверо, цитиран от БТА.

"Италия е готова да използва правото си на вето, ако споразумението е неравностойно и противоречи на интересите на италианските граждани", посочи Моаверо след среща с европейските си колеги. "Впечатлението ни днес е отрицателно и най-вероятно ще ни накара да откажем да дадем съгласие", допълни той.

Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой трябва да направи ново предложение за многогодишната финансова рамка в четвъртък вечерта преди началото на извънредната среща на върха на ЕС.

Италия настоява да бъдат взети под внимание нейните възражения, по-специално искането й да бъдат премахнати финансовите отстъпки по вноските в бюджета на ЕС, ползвани от Великобритания, Германия, Швеция и Холандия. "Няма да можем да приемем споразумение, което не отговаря на принципите на справедливост и солидарност", обясни Моаверо. "Италия и Франция понасят най-голяма тежест заради британската отстъпка", подчерта той.

Средствата, връщани всяка година на Великобритания, за да компенсират по-малката помощ, получавана по линия на Общата селскостопанска политика (ОСП) в сравнение с финансирането на другите й партньори, бяха 3,6 милиарда евро през 2011 година. Тази отстъпка се финансира от останалите страни членки, но най-много внасят Франция и Италия - двата основни бенефициенти по линия на ОСП.

Латвия също се обяви против предложенията за бюджет 2014-2020 и изтъкна, че може да не ги подкрепи в сегашния им вид на срещата на върха в четвъртък и петък в Брюксел. "Въпреки че Латвия е готова да търси конструктивно решение за постигане на съгласие, вероятността за това засега е далечна, тъй като финансовото предложение на президента на ЕС е неприемливо за Латвия", изтъкна латвийският министър на външните работи Едгарс Ринкевич. "Латвия не може да гласува в негова подкрепа", подчерта той.

Според него страната има две "червени линии": кохезионният фонд трябва да остане поне на сегашното си равнище и латвийските фермери, получаващи най-малки субсидии от ОСП, занапред да бъдат третирани на равна нога с фермерите от други страни. "Споразумение няма да бъде възможно, ако не бъдат удовлетворени тези нужди", предупреди латвийският министър.